Մեծամորում անցկացվել է Գիրք նվիրելու օր
Ամեն տարի Հայաստանում որպես Գիրք նվիրելու օր նշվում է փետրվարի 19-ը՝ հայող բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը:
Գիրք նվիրելու օրվա շրջանակներում «Ռոսատոմ» պետ​​կորպորացիան Մեծամորի N2 ավագ դպրոցի սաների համար կազմակերպել էր էքսկուրսիա ՝ Հայաստանի ամենամեծ տպարաններից մեկը՝ «Անտարես» տպագրատուն։
Աշակերտները ծանոթացան գրքի ստեղծման գործընթացին՝ ձևավորումից և մակետի պատրաստումից մինչև կազմավորում և փաթեթավորում։ Երեխաները շատ հետաքրքիր փաստեր իմացան տպագրության պատմության, առաջին տպագրական մեքենաների մասին, հետաքրքրությամբ դիտեցին ժամանակակից մեքենաների աշխատանքը։ Դպրոցականները տպարանի աշխատակիցների հետ քննարկեցին իրենց սիրելի ստեղծագործությունները, խոսեցին գրականության և գրատպության ժամանակակից ուղղությունների մասին։
«Այսօրվա թվային աշխարհում գիրքն իր ուրույն տեղն ունի։ Շատերին թվում էր, թե պլանշետների և աուդիոգրքերի տարածման հետ մեկտեղ սովորական թղթային հրատարակություններն այլևս պահանջված չեն լինի, բայց իմ մանկավարժական փորձից կարող եմ ասել, որ մեր երեխաների հետաքրքրությունը գրքի նկատմամբ չի թուլանում։ Համոզված եմ, որ այսօրվա էքսկուրսիայից հետո երեխաների մոտ ցանկություն կառաջանա կարդալ ևս մեկ գիրք և հերթական նոր բան բացահայտել»,- ասաց Մեծամորի N2 ավագ դպրոցի տնօրեն Մարգարիտա Նիկողոսյանը։
«Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը նշեց, որ Ռոսատոմի գործունեության անբաժանելի մասն է կազմում կրթական նախաձեռնությունների աջակցությունը, իսկ գրքի հանրահռչակումը իր մեջ մեծ օգուտ է բերում երիտասարդներին։
«Ժամանակակից դինամիկ աշխարհին անհրաժեշտ են նոր ստեղծագործական մոտեցումներ, վառ բանախոսներ, որոնք կարող են խոսել տարբեր թեմաների շուրջ։ Կարդացած և հետաքրքրասեր մարդկանց դա ավելի հեշտ է տրվում: Դպրոցականների համար կազմակերպելով էքսկուրսիա դեպի գրատպության «աշխարհ»՝ մենք ցանկանում ենք ցույց տալ, որ գիրքն ու ընթերցանությունը սեփական մտահորիզոնն ընդլայնելու, իր և ուրիշների համար ավելի հետաքրքիր դառնալու եզակի և հասանելի միջոցն է»,- ասաց Եվգենի Սալկովը։
Ինչպես և նախորդ տարիներին, Ռոսատոմը Գիրք նվիրելու օրվա շրջանակներում դպրոցի գրադարանին նվիրեց նոր գրքեր՝ հայ և արտասահմանյան գրողների արվեստի գործեր, գիտահանրամատչելի գրականություն։
«Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ-ն ավանդաբար առանձնահատուկ հետաքրքրություն և ներգրավվածություն է ցուցաբերում նման կրթական նախաձեռնությունների նկատմամբ. ընկերությունը Մեծամորի №2  դպրոցի գրադարանին է նվիրել օտարազգի և հայ գրողների, այդ թվում՝ Ագաթա Քրիստիի, Օսկար Ուայլդի, Դենիել Քիզի, Վիլյամ Սարոյանի և այլոց ստեղծագործությունները:
Գիրք նվիրելու օրվան նվիրված միջոցառումներն անցկացվում են «More for Metsamor» կրթական ծրագրի շրջանակներում, որը մեկնարկել է «Ռոսատոմ» պետ​​կորպորացիայի կողմից 2019 թվականին Մեծամորի դպրոցականների համար և ուղղված է գիտության, գիտելիքի, տեխնոլոգիայի և կրթության հանրահռչակմանը:

В Мецаморе прошел День дарения книг
19 февраля в Республике Армения ежегодно в день рождения величайшего армянского поэта и писателя Ованеса Туманяна отмечают День дарения книг- общенациональный праздник.
В рамках празднования Дня дарения книг Госкорпорация «Росатом» организовала экскурсию для учеников старшей школы N2 г. Мецамора в одну из крупнейших типографий Армении.
Ученики познакомились с процессом создания книги: от дизайна и подготовки макета до переплета и упаковки. Ребята узнали много интересных фактов об истории книгопечатания, о первых печатных машинах, и с интересом понаблюдали за работой современных станков. С сотрудниками типографии школьники обсудили свои любимые произведения, поговорили о современных тенденциях в литературе и книгопечатании.
«В современном цифровом мире книга занимает особое место. Многим казалось, что с распространением планшетов и аудиокниг обычные бумажные издания перестанут пользоваться спросом, но, по своему преподавательскому опыту могу утверждать, что интерес к книге у наших детей не ослабевает. Уверена, что после сегодняшней экскурсии у ребят возникнет желание прочесть еще одну книгу и в очередной раз открыть для себя что-то новое», - сказала директор старшей школы N2 г. Мецамора Маргарита Никогосян.
Генеральный директор АО «Русатом Сервис» Евгений Сальков заметил, что неотъемлемой частью деятельности Росатома является поддержка просветительских инициатив, а популяризация книги несет в себе большую пользу для молодежи.
«Современный динамичный мир нуждается в новых творческих подходах, ярких спикерах, умеющих поддержать беседы разных тематик. Читающим и любознательным людям это дается гораздо проще. Организовав экскурсию школьников в «мир» книгопечатания, мы хотим показать, что книга и чтение являются уникальным и самым доступным способом расширить кругозор, стать интереснее себе и окружающим», - отметил Евгений Сальков.
Как и в прошлые годы, в рамках Дня дарения книг Росатом подарил библиотеке школы новые книги: художественные произведения армянских и зарубежных писателей, научно-популярную литературу.
АО «Русатом Сервис» по традиции проявляет к подобным образовательным инициативам особый интерес и причастность – компания подарила библиотеке школы № 2 г. Мецамор произведения зарубежных и армянских писателей, среди которых – Агата Кристи, Оскар Уайлд, Дэниэл Киз, Уильям Сароян и др.