«Հրապարակ». Նախագահին կից կոմիտեն «Օպերատիվ շտաբ-2» է դառնալու Արցախում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի ՀԿ սեկտորի ներկայացուցիչ Տիգրան Պետրոսյանը շաբաթ-կիրակի հանդիպումներ է ունեցել ԱՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Սամվել Բաբայանի, Ռուբեն Վարդանյանի հետ՝ առաջարկելով ձևավորել նախագահին կից կոմիտե, որը կդառնա տարբեր հարցերի քննարկման հարթակ, կունենա խորհրդատվական դեր և կստանձնի Արցախի նախագահի լիազորությունների որոշ մասի կատարումը:
Նա ասել է, որ Արայիկ Հարությունյանը համաձայնել է իր առաջարկին: Քաղաքական շրջանակներում համոզված են, որ այդ կոմիտեն «Օպերատիվ շտաբ-2» է դառնալու:
Առաջինի հիմնադիրը, հիշեցնենք, Ռուբեն Վարդանյանն էր, այն քննադատությունների թիրախ դարձավ, քանի որ Վարդանյանը հավաքել էր իր մարդկանց և պետական ապարատին պարտադրում էր կատարել շտաբի որոշումները։ Հիմա խորհրդատվական մարմինը, ըստ էության, լինելու է ապագա պետնախարարի կուրացիայի ներքո, նաև դրա կազմն է ուրվագծվում` կընդգրկվեն մարդիկ, որոնք պետնախարարի համար քաղաքական հենարան կդառնան:
Անունների թվում, նշվում են, բնականաբար, Տիգրան Պետրոսյանի, Արթուր Օսիպյանի, առողջապահության նախկին նախարար Միքայել Հայրիյանի և այլոց անունները»։

«Грапарак»: Комитет при президенте станет «Оперативным штабом-2» в Арцахе
Представитель общественного сектора Арцаха Тигран Петросян в субботу-воскресенье провел встречи с высокопоставленными чиновниками Республики Арцах – генпрокурором Гургеном Нерсисяном, Араиком Арутюняном, Самвелом Бабаяном, Рубеном Варданяном, предложив сформировать при президенте комитет, который станет площадкой обсуждения различных вопросов, будет играть консультативную роль и возьмет на себя выполнение определенной части функций президента, пишет газета «Грапарак».
«Он сказал, что Араик Арутюнян согласился с его предложением. В политических кругах уверены, что этот комитет станет «Оперативным штабом-2».
Напомним, основателем первого оперативного штаба был Рубен Варданян: он стал мишенью критики, поскольку Рубен Варданян собрал своих людей и принуждал государственный аппарат выполнять решения штаба. Сейчас консультативный орган, по сути, будет находиться под курацией будущего государственного министра. Вырисовывается также его состав, в него войдут люди, которые станут опорой государственного министра.
В числе имен, естественно, отмечаются имена Тиграна Петросяна, Артура Осипяна, бывшего министра здравоохранения Микаела Айрияна и других», - пишет газета.