«Գրիգորի Խաչատուրովին ամեն կերպ փորձում են կալանավորել». փաստաբան Պողոսյանը գործից մանրամասներ ներկայացրեց
21/02/2023 13:46
Փաստաբան Միհրան Պողոսյանը կոչ է անում մեկընդմիշտ մոռանալ «զորամասի տարածք» հասկացությունը. hասկացությունը ներառված է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի և մյուսների գործով դատախազության ներկայացրած հաղորդագրությունում:
Փաստաբանը ստանձնել է այս գործով անցնող Էդգար Արշակյանի շահերի պաշտպանությունը:
«Դա անշարժ գույք է, որը 1990-ականների կեսերից երբևիցե որպես զորամաս չի ծառայել: ՊՆ-ին հատկացված բոլոր զորամասերը, բոլոր տարածքները հատուկ նշանակության հողամասի տակ են ընդգրկված եղել, դրանցից հետո դրանք իրավական հիմք են ստացել 2005 թվականին», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պողոսյանը:
Նա նշեց, թե տվյալ տարածքների օտարելիության պայմաններ նախատեսում է օրենքը, առկա են մի շարք հիմնավորումներ, թե որ պայմաններում տվյալ տարածքները կարող են օտարվել:
Փաստաբանը վստահեցնում է՝ 18 միլիոն  դրամ գրավ վերցնելը իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություն է: Նրա գնահատմամբ՝ Գլխավոր դատախազն ԱԺ-ում զբաղված էր մանիպուլյացիաներով:
«Տվյալ գույքի համար երբևիցե 18 միլիոն դրամ գումար չի վերցվել. 2016 թվականի օգոստոսի 12-ին Գրիգորի Խաչատուրովը ձեռք է բերել բնակարան Վանաձորում, այդ բնակարանը ձեռք բերելու ժամանակ կնքվել է առքուվաճառքի պայմանագիր, որի պայմաններում միայն այդ բնակարանը գրավադրելու համար Խաչատուրովին տրամադրվել է 18 միլիոն 484 հազար դրամի վարկային գիծ, հետո բանկը Խաչատուրովին խնդրել է ներկայացնել լրացուցիչ գրավ, Խաչատուրովն իր ընկերոջը՝ Էդգար Արշակյանին խնդրել է լրացուցիչ գրավով օգնել ու, քանի որ այդ տարածքն այդ պահին Արշակյանը օգտագործելիս չի եղել, տարածքը որպես լրացուցիչ գրավ գրավադրվել է բանկում, սակայն գումարային առումով վարկային գիծը ոչ մի դրամով չի ավելացել, այսինքն՝ կոնկրետ այդ տարածքի համար ոչ մի դրամ վարկ չի ստացվել»,- մանրամասնեց Միհրան Պողոսյանը:
Նա ասաց, թե  Էդգար Արշակյանին մեղսագրվում է մի արարք, որն օբյեկտիվ իրականությունում գոյություն չունի:
«Էդգար Արշակյանին այսօր մեղադրանք  է առաջադրվել, խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը, մենք, գնահատելով, որ օժանդակությունն ու արարքը նույն ձևաչափով է պատիժ կրում, չենք հասկանում, թե ինչու են Խաչատուրովին ներկայացրել կալանքի»,- ընդգծեց փաստաբան Պողոսյանը:
Նա կարծում է, որ գեներալ Խաչատուրովի նկատմամբ խտրական վերաբերմունք կա:
«Խնդիը ոչ թե գործարքն է, ոչ թե ենթադրյալ քողարկումներն է, այլ՝ խնդիրը կոնկրետ Գրիգորի Խաչատուրովի անձն է, որին ամեն կերպ փորձում են կալանավորել, ինչը, համոզված եմ, որ դատարանը թույլ չի տա»,- նշեց Պողոսյանը:
Հակակառուպցիոն դատարանում քննվում է գեներալ Խաչատուրովին կալանավորելու հարցը:
Նկատենք, որ, ըստ դատախազության, գործարքի առարկան չգործող զորամասի տարածքն է, որը պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտոնավարման տարիներին, իբր, վաճառվել է Գրիգորի Խաչատուրովին, ինչը ձևակերպվել է երրորդ անձի անվամբ։

Григория Хачатурова любым способом пытаются арестовать – адвокат представил подробности
Адвокат Мигран Погосян призывает раз и навсегда забыть понятие «территория воинской части», которое используется в сообщении прокуратуры по делу бывшего министра обороны Сейрана Оганяна и других.
Адвокат взял на себя защиту интересов Эдгара Аршакяна, который является фигурантом этого дела.
«Это недвижимое имущество, которое с половины 1990-х никогда не служило в качестве воинской части. Все предоставленные Минобороны воинские части, все территории были отнесены к земельным участкам специального назначения, после этого, в 2005 году, им была предоставлена правовая основа», - сказал в беседе с журналистами Мигран Погосян.
Он отметил, что закон предусматривает условия отчуждения данных территорий, есть ряд обоснований, в каком случае эти территории могут быть отчуждены.
Адвокат заверяет, что информация о кредите в размере 18 млн. драмов под залог имущества, не соответствует действительности. По его оценке, генеральный прокурор занималась в парламенте манипуляциями.
«Сумма в размере 18 млн. драмов не была взята за это имущества: 12 августа 2016 года Григорий Хачатуров приобрел квартиру в Ванадзоре, по время покупки этой квартиры был заключен договор купли-продажи, в случае которого только под залог этой квартиры Хачатурову была предоставлена кредитная линия в размере 18 млн. 484 тысячи драмов, потом банк попросил Хачатурова предоставить дополнительный залог, Хачатуров попросил своего друга Эдгара Аршакяна помочь с дополнительным залогом и, поскольку Аршакян в тот момент не использовал данную территорию, эта территория была заложена в банке как дополнительный залог, однако в суммарном значении кредитная линия не увеличилась ни на драм, то есть, конкретно за эту территорию кредит не был получен», - уточнил Мигран Погосян.
Он сказал, что Эдгару Аршакяну инкриминируется деяние, которое не существует в объективной реальности.
«Эдгару Аршакяну сегодня предъявлено обвинение, в качестве меры пресечения применена подписка о невыезде. Мы, оценив, что содействие и деяние наказываются в одинаковом формате, не понимаем, почему Хачатурова хотят арестовать?», - подчеркнул Мигран Погосян.
Он считает, что к генералу Хачатурову проявляется дискриминационное отношение.
«Проблема не в сделке, не в предполагаемом сокрытии, а конкретно в личности Григория Хачатурова, которого любым способом пытаются арестовать, что, я уверен, суд не допустит», - отметил Погосян.
Сегодня в Антикоррупционном суде рассматривается вопрос ареста генерала Григория Хачатурова.
Напомним, уголовное дело в отношении Григория Хачатурова возбуждено по признакам легализации (отмывание денег) недвижимого имущества в особо крупных размерах, приобретенного преступным путем с использованием должностного положения. Ему предъявлено обвинение, следователь представил в суд ходатайство об избрании в его отношении меры пресечения в виде заключения под стражу.