Որևէ օրենսդրական արգելք չկա, որ «Լիդիան Արմենիա»-ն Ամուլսարում իր գործունեությունն իրականացնի․ Թույլտվություններն ուներ մոտ 8 ամիս առաջ․ Վահան Քերոբյան
22/02/2023 18:20
«Գնահատված է, որ Ամուլսարում «Լիդիան Արմենիա» ընկերության աշխատանքը Հայաստանի ՀՆԱ-ն ավելացնելու է մոտավորապես մեկ տոկոսով։ Դա բավականին բարձր ցուցանիշ է, և մենք իրավունք չունենք հրաժարվել այդպիսի հնարավորությունից»,- Ամուլսարի հանքավայրի շահագործումը թույլատրող հուշագրի ստորագրման արարողությունից հետո հայտարարեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Քերոբյանը հայտնեց՝ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունն այս պահին ունի բոլոր անհրաժեշտ թույլտվությունները՝ Ամուլսարում աշխատանքներն սկսելու համար։ Այդ թույլտվություններն, ինչպես նշեց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարը, ընկերության ձեռքին էին դեռևս 8 ամիս առաջ։
«Այսինքն, որևէ օրենսդրական արգելք այս պահին չկա, որպեսզի ընկերությունն իր գործունեությունն իրականացնի։ Մոտ 8 ամիս առաջ արդեն որևիցե խոչընդոտ չկար, և ամբողջ աշխատանքը տարվում էր նոր ներդրողներ կամ նոր ֆինանսավորում ներգրավելու ուղղությամբ»,- ասաց Վահան Քերոբյանը։
Ինչ վերաբերում է բնապահապանական ռիսկերին, ապա, էկոնոմիկայի նախարարի խոսքով, բոլոր անհրաժեշտ ուսումնասիրությունները՝ ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան, իրականացված են ։
«Առաջնային է եղել այս ծրագրի գործարկումը, որը շատ կարևոր տնտեսական ազդեցություն ունի ՀՀ տնտեսության համար։ Ծրագիրը բավարարում է միջազգային ամենաբարձր ստանդարտներին, և հենց այդ ստանդարտների առկայությունը և այն բաժնետերերը, որոնք հավաքվել են այս ծրագիրն իրականացնելու համար, այն վերահսկողական ֆունցկիաները, որոնք պետությունը արդեն ձևավորել է և վստահ է այդ տեսչական, վերահսկողական ունակությունների վրա, թույլ են տալիս, որպեսզի մենք վստահ առաջ գնանք այս նախագծի իրականացման ընթացքում»,- ասաց Վահան Քերոբյանը։

Нет никакого законодательного запрета для возобновления деятельности «Lydian Armenia» на Амулсарском руднике – Ваан Керобян
22/02/2023 19:25
«По оценкам, эксплуатация Амулсарского рудника увеличит ВВП Армении на 1%. Это довольно высокий показатель, и мы не имеем права отказаться от такой возможности», - заявил министр экономики Армении Ваан Керобян после церемонии подписания трехстороннего меморандума о взаимопонимании между правительством Республики Армения, Евразийским банком развития и компанией «Лидиан Армения».
Министр сообщил, что компания «Лидиан Армения» на данный момент имеет все необходимые разрешения для возобновления работы. Как отметил Керобян, эти разрешения были у компании еще 8 месяцев назад.
«То есть, на данный момент нет никакого законодательного запрета, чтобы компания возобновила свою деятельность. Около 8 месяцев назад уже не было каких-либо запретов, вся работа проводилась в направлении привлечения нового инвестора или нового финансирования», - сказал Ваан Керобян.
Что касается экологических рисков, то по словам министра экономики, все необходимые исследования проведены в соответствии с законодательством Республики Армения.
«Первоочередным был запуск этой программы, которая окажет очень важное влияние на экономику Армении. Программа соответствует самым высоким международным стандартам и именно эти стандарты и те акционеры, которые собрались для реализации этой программы, те функции контроля, которые правительство уже сформировало, позволяют нам уверенно продвигаться в ходе осуществления этого проекта», - сказал Ваан Керобян.