ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանը կարևորում է Հայաստանի կառավարության հետ սերտ համագործակցությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
«Վարչապետը շնորհավորել է տիկին Քվինին պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և հույս հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-ամերիկյան հարաբերությունները կշարունակվեն զարգանալ ու ընդլայնվել: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԱՄՆ օժանդակությունը մեր երկրում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին և հավելել, որ ժողովրդավարության զարգացումն ու ամրապնդումը ՀՀ կառավարության համար ունի ռազմավարական նշանակություն:
Քրիստինա Քվինը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և հավելել, որ կներդնի բոլոր ջանքերը՝ հայ-ամերիկյան փոխգործակցության օրակարգն արդյունավետ առաջ մղելու համար: Այս համատեքստում, դեսպանը կարևորել է ՀՀ կառավարության հետ սերտ համագործակցությունը: Միաժամանակ, նա հայտնել է ԱՄՆ վարչակազմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու նպաստել ՀՀ-ում բարեփոխումների իրականացմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, հայ-թուրքական գործընթացին և այլ հարցերի»,- նշված է կառավարության տարածած հաղորդագրությունում:

Никол Пашинян принял новоназначенного посла США в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла США в Республике Армения Кристину Квин, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр поздравил посла с назначением на ответственную должность и выразил надежду, что в период ее пребывания на этом посту армяно-американские отношения продолжат развиваться и расширяться. Никол Пашинян подчеркнул важность поддержки США реализуемым в Армении институциональны реформам и добавил, что развитие и укрепление демократии имеет стратегическое значение для правительства.
Посол США поблагодарила за теплый прием и добавила, что приложит все усилия для эффективного продвижения повестки армяно-американского взаимодействия. В этом контексте посол подчеркнула важность тесного сотрудничества с правительством Республики Армения. Она выразила готовность администрации США продолжать содействовать осуществлению реформ в Армении.
Собеседники коснулись также происходящих в регионе развитий, создавшегося в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора гуманитарного кризиса, армяно-турецких отношений и других вопросов.