Անվտանգությունը հայ–ռուսական համագործակցության առանցքային ոլորտներից է. Սերգեյ Կոպիրկին
Հայաստանը Ռուսաստանի համար մերձավոր դաշնակից է, ինչը մնայուն փաստ է, և այս մասին երկրի ղեկավարության մակարդակով հայտարարում է Ռուսաստանի Դաշնությունը, Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ասել է ՀՀ–ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Բնականաբար, պաշտպանական գերատեսչությունների գծով մեր համագործակցությունը, ընդհանրապես անվտանգության հարցերն առանցքային ոլորտներից են։ Այնպես որ, փոխգործակցությունը, գումարած մարտական եղբայրության ավանդույթները, որոնք ձևավորվել են հարյուրամյակներ շարունակ, ոչ մի տեղ չեն անհետացել։ Դա կա և շատ կարևոր մաս է կազմում ոչ միայն մեր պետությունների, այլև մեր ժողովուրդների համար»,– ասել է Կոպիրկինը:
Դեսպանը շեշտել է, որ կարևոր է պաշտպանական ոլորտում երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը և դրա զարգացումը։
«Մեր դաշնակցային հարաբերություններին, անվտանգության ոլորտում փոխգործակցությանն այլընտրանք անձամբ ես չեմ տեսնում։ Դա բխում է մեր երկրների շահերից»,– նշել է Կոպիրկինը։
Նա նաև նկատել է, որ այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում աշխարհում և տարածաշրջանում, այն մարտահրավերները, որոնց բախվում են երկու երկիրը, ավելի ակտուալ են դարձնում Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները։

Сергей Копыркин: Оборона и безопасность – одна из ключевых сфер армяно-российского взаимодействия
Армения – близкий для РФ союзник, и это – непреходящий факт, о чем заявляет Российская Федерация на уровне руководства страны. Об этом посол России в Армении Сергей Копыркин заявил «Sputnik Армения».
«Разумеется, оборона и безопасность – одна из ключевых сфер нашего взаимодействия. Традиции боевого братства, которые сформировались столетиями, никуда не делись. Это есть, это составляет очень важную часть отношений не только между нашими государствами, но и между народами, людьми», - сказал Копыткин.
Посол подчеркнул важность развития сотрудничества в оборонной сфере.
«Альтернативы нашим союзническим отношениям, взаимодействию в сфере безопасности я не вижу. Это в интересах наших стран», - заявил посол РФ.
Он также отметил, что происходящее в мире, регионе, вызовы, с которыми сталкиваются страны, делают отношения Армении и России более актуальными.