Լյուքսեմբուրգը Լաչինի միջանցքը փակելու ոչ մի պատճառ չի տեսնում․ ԱԳ նախարար Ժան Ասելբորն
Լյուքսեմբուրգը և եվրոպական գործընկերներն ադրբեջանական իշխանություններին կոչ են արել ապահովել ազատ և անվտանգ տեղաշարժի հնարավորությունը Լաչինի  միջանցքով՝ համաձայն 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ԱԳՆ-ում այսօր Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին հայտարարեց պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության ԱԳ նախարար Ժան Ասելբորնը։
«Չեմ տեսնում ոչ մի պատճառ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց համար միջանցքը փակելու։ Սա կապ է Հայաստանի հետ, և սա պետք է հարգել», - ասաց նախարարը։
Ինչ վերաբերում է Շառլ Միշելի միջնորդությամբ խաղաղության եռակողմ բանակցություններին՝ լյուքսեմբուրգցի նախարարն ասաց, թե դրանք կանգ են առել։
«Կցանկանայինք, որ դրանք շարունակվեն, որպեսզի կարողանանք ամուր և տևական խաղաղության համաձայնագրի հասնենք», - նշեց Ժան Ասելբորնը։

Люксембург не видит причин для закрытия Лачинского коридора – Жан Ассельборн
Люксембург и европейские партнеры призвали азербайджанские власти обеспечить возможность свободного и безопасного движения по Лачинскому коридору, согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, заявил сегодня министр иностранных дел Люксембурга Жан Ассельборн на пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном.
«Не вижу причин закрывать коридор для живущих в Нагорном Карабахе людей. Это связь с Арменией и это нужно уважать», - сказал министр.
Что касается трёхсторонних мирных переговоров при посредничестве главы Евросовета Шарля Мишеля, то министр иностранных дел Люксембурга сказал, что они прерваны.
«Мы хотели бы, чтобы они возобновились для достижения прочного и продолжительного мира», - отметил Жан Ассельборн.