Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման դիմաց Հայաստանը կստանա «Լիդիան Արմենիա»-ի բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը
Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման դիմաց Հայաստանը կստանա «Լիդիան Արմենիա» ընկերության բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկությունը հաստատել են  Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Ազգային ժողովում տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ  Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտնել էր, որ «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ 250 միլիոն դոլարի պայմանագիր է կնքվելու։ Ճշտող հարցին՝ արդյոք Կառավարությունը 250 միլիոն դոլարով գնելո՞ւ է այդ բաժնետոմսերը՝ Էկոնոմիկայի նախարարությունից պատասխանել են․
«Ո՛չ, Կառավարությունը ոչ մի բան չի ծախսում»,- ասել են Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Հայաստանի կառավարությունը 250 միլիոն դոլարի համաձայնագիր կստորագրի «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ, որին պատկանում է Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման լիցենզիան։ ՀՀ կառավարության, Եվրասիական Զարգացման բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերության միջև կստորագրվի Եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիր։ ՀՀ կառավարության կողմից փաստաթուղթը կստորագրի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։

За эксплуатацию месторождения Амулсара Армения получит 12,5% акций «Лидиан Армения»
За эксплуатацию золотого рудника Амулсара Армения получит 12,5% акций «Лидиан Армения». «Арменпресс» эту информацию подтвердили в Министерстве экономики РА.
На заседании постоянной комиссии по экономическим вопросам Национального собрания РА министр экономики Ваан Керобян сообщил, что с компанией «Лидиан Армения» будет подписан контракт на сумму $ 250 миллионов. На уточняющий вопрос, выкупит ли правительство эти акции за $ 250 миллионов в министерстве ответили:
«Нет, правительству ничего не придется потратить».
Правительство Армении с компанией «Лидиан Армения», владеющей лицензией на эксплуатацию Амулсарского золотого рудника, подпишет соглашение на $ 250 миллионов. Будет подписан трехсторонний Меморандум о взаимопонимании между правительством Республики Армения, Евразийским Банком Развития и ЗАО «Лидиан Армения». От имени правительства РА документ подпишет министр экономики РА Ваан Керобян.