Առողջապահության նախարարը վստահ է՝ Ամուլսարի հանքը կշահագործվի ստանդարտներին համապատասխան, որ բնակչության առողջությանը հասցված ռիսկեր չլինեն
23/02/2023 12:13
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը վստահ է` բոլոր անհրաժեշտ փորձաքննություններն իրականացվել են Ամուլսարի հանքի շահագործման հետ կապված, որ բնակչության առողջական վիճակը չվատանա:
«Ես վստահ եմ ու վստահեցնում եմ, որ բոլոր անհրաժեշտ փորձաքննություններն իրականացվել են, իրականացվում են ու ընթացքում էլ խստագույնս մոնիթորինգ իրականացվելու է: Մենք մշտապես հետևում ենք ոչ միայն տվյալ, այլ նաև այլ հանքարդյունաբերական կազմակերպությունների կողմից շահագործման արդյունքում առողջությանը հասցված հնարավոր ռիսկերին ու դրանց վերաբերյալ պարբերաբար որոշակի գնահատականներ ենք հնչեցնում», - կառավարության նիստից հետո լրագրողներին ասաց նա:
Նախարարի խոսքով՝ բոլոր նոր տեխնոլոգիական միջոցներն ու հնարավորություններն օգտագործվել են` ապահովելու անվտանգ ու  ստանդարտներին համապատասխան շահագործում:
Հիշեցնենք՝ երեկ Հայաստանի կառավարությունը 250 միլիոն դոլարի համաձայնագիր ստորագրեց «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ, որին պատկանում է Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման լիցենզիան:
Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման դիմաց Հայաստանը կստանա «Լիդիան Արմենիա» ընկերության բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը:

Анаит Аванесян уверена, что Амулсарский рудник будет эксплуатироваться в соответствии со стандартами и не нанесет вреда здоровью
23/02/2023 12:15
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян уверена, что на Амулсарском месторождении проведены все необходимые экспертизы, чтобы его эксплуатация соответствовала стандартам и не привела бы к ухудшилось здоровья населения.
«Я уверена и уверяю, что все необходимые экспертизы были проведены, проводятся и в ходе эксплуатации будет осуществляться строжайший мониторинг. Мы постоянно следим за возможными рисками, причиненными здоровью в результате эксплуатации месторождений не только этой, но другими горнодобывающими компаниями. Периодически озвучиваются определенные оценки», - заявила сегодня журналистам после заседания правительства министр.
По ее словам, все инновационные технологические средства и возможности будут использованы для обеспечения безопасной и соответствующей стандартам эксплуатации.
Напомним, вчера правительство Армении подписало соглашение на 250 млн. долларов с компанией «Lydian Armenia», владеющей лицензией на эксплуатацию Амулсарского золоторудного месторождения.
Правительство Армении получит в обмен на разработку месторождения 12,5% акций компании «Lydian Armenia».