Նիկոլ Փաշինյանն ու Վլադիմիր Պուտինը քննարկել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
«Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար, բնապահպանական և էներգետիկ ճգնաժամին:
Վարչապետը կարևորել է դրա հաղթահարման ուղղությամբ ՌԴ-ի կողմից անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը: Միաժամանակ, վարչապետն ընդգծել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Լաչինի միջանցքն Ադրբեջանի կողմից ապաշրջափակելու վերաբերյալ կայացված որոշման փաստը:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, 2021 թվականի հունվարի 11-ին, նոյեմբերի 26-ին և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին ստորագրված Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Пашинян заявил Путину о важности осуществления Россией необходимых шагов для преодоления кризиса в Нагорном Карабахе
23/02/2023 21:20
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным.
Как сообщает пресс-служба правительства, собеседники затронули гуманитарный, экологический и энергетический кризис в Нагорном Карабахе, создавшийся в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Премьер-министр Армении заявил о важности осуществления Россией необходимых шагов для его преодоления.
Пашинян подчеркнул принятое Международным судом ООН решение о необходимости разблокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Обсуждены вопросы, связанные с выполнением трехсторонних договоренностей, достигнутых лидерами Армении, России и Азербайджана 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года и 31 октября 2022 года.
Состоялся обмен мнениями относительно процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.