Վահագն Խաչատուրյանը Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարին պարգևատրել է «Մխիթար Գոշ» մեդալով
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Լյուքսեմբուրգի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով նախարարին և պատվիրակության անդամներին Վահագն Խաչատուրյանը նշել է. «Մեր երկու երկրների հարաբերությունները գտնվում են բավականին բարձր մակարդակի վրա և դինամիկ զարգացում են ապրում, որի արդյունքում Եվրոպական միությունում ունենք բարեկամական երկիր, որն այս դժվարին պայմաններում մեզ հետ է, գնահատում է մեր երկրի վարած քաղաքականությունը, մեր երկրի որդեգրած արժեքները, որոնք հիմնված են ժողովրդավարական սկզբունքների վրա, որտեղ գերակայում է ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը: Մենք այլ կերպ չենք պատկերացնում մեր ապագան: 30 տարի առաջ, երբ անկախ Հայաստան հռչակվեց, Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, մենք միաժամանակ այդ ուղղությունը վերցրեցինք և որոշակի շեղումներից հետո, հիմա հստակ արդեն այդ ճանապարհով ենք շարժվում: Համոզված եմ, որ մեր համագործակցությունն այդ առումով ի նպաստ կլինի նաև Հայաստանում այդ ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանը»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար Ժան Ասելբորնը շեշտել է, որ շատ ուրախ է Հայաստան այցելության առիթով: «Ես Հայաստանում եղել էի 2018 թվականին և այս այցի ընթացքում վարչապետի, Արտաքին գործերի նախարարի և հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների արդյունքում կարող եմ ասել, որ նկատելի են այն փոփոխությունները, որոնք կատարվել են այս տարիների ընթացքում»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության շրջանակներում փոխգործակցության խթանմանն ուղղված քայլերն ու ծրագրերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին, Լաչինի մարդասիրական միջանցքի ապաշրջափակման հրատապ անհրաժեշտությանն ու առկա հիմնախնդիրները խաղաղ, բանակցային ուղիով լուծելու կարևորությանը: Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը միանշանակ է Հարավային Կովկասում կայուն և հարատև խաղաղության և հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման հարցում:
Հանդիպման ավարտին նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման, համամարդկային արժեքների պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Ժան Ասելբորնին պարգևատրել է «Մխիթար Գոշ» մեդալով:

Ваагн Хачатурян наградил главу МИД Люксембурга медалью «Мхитар Гош»
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял министра иностранных и европейских дел Великого Герцогства Люксембург Жана Ассельборна и возглавляемую им делегацию, сообщает пресс-служба президента.
Приветствуя министра и членов делегации, Ваагн Хачатурян отметил: «Отношения двух наших стран находятся на довольно высоком уровне и переживают динамичное развитие, в результате чего в Европейском союзе у нас есть дружественная страна, которая в этих трудных условиях с нами, ценит проводимую нашей страной политику, принятые нашей страной ценности, которые основаны на принципах демократии, где превалирует становление демократических институтов. Мы иначе не представляем наше будущее. 30 лет назад, когда была провозглашена независимая Армения, после распада Советского Союза, мы одновременно взяли это направление и после определённых отклонений, сейчас уже чётко движемся по этому пути. Уверен, что наше сотрудничество в этом плане будет на пользу также становлению в Армении этих демократических институтов».
Выразив благодарность за приём, Жан Ассельборн подчеркнул, что очень рад посетить Армению. «Я был в Армении в 2018 году и в результате состоявшихся в ходе этого визита встреч с премьер-министром, министром иностранных дел и представителями общественного сектора могу сказать, что заметны те изменения, которые произошли за эти годы».
В ходе встречи обсуждались как шаги и проекты, направленные на стимулирование взаимодействия как в двустороннем формате, так и в рамках Европейского союза.
Речь шла также о региональных проблемах, о необходимости срочного деблокирования Лачинского коридора и о важности мирного разрешения имеющихся проблем посредством переговоров. Президент Ваагн Хачатурян подчеркнул, что позиция Армении однозначна в вопросе установления на Южном Кавказе стабильного и долговременного мира и установления добрососедских отношений с соседями.
В конце встречи президент Ваагн Хачатурян наградил Министра иностранных и европейских дел Великого Герцогства Люксембург Жана Ассельборна медалью «Мхитар Гош» за укрепление дружественных связей между Арменией и Люксембургом и за значительный вклад в дело защиты общечеловеческих ценностей.