ԱՄՆ-ն ու դաշնակիցները պետք է ապահովեն, որ Ալիևը ենթարկվի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը. Փալոն
23/02/2023 13:09
Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը հաստատում է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը հակասում է միջազգային իրավունքին և պետք է անհապաղ դադարեցվի, այս մասին հայտարարել է  ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը։
«ԱՄՆ պետքարտուղարությունը և մեր դաշնակիցները պետք է ապահովեն, որ Ալիևը ենթարկվի այս որոշմանը և թույլ տա մարդկանց և ապրանքների ազատ հոսքը դեպի Արցախ»,- Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ԱՄՆ կոնգրեսականը:
Հիշեցնենք՝ դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել իրեն հասու բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:

Госдеп США и наши союзники должны обеспечить, чтобы Алиев выполнил постановление Международного суда ООН – Фрэнк Паллоне
Решение Международного суда ООН подтверждает, что блокада Азербайджаном Лачинского коридора противоречит международному праву и должна быть немедленно прекращена. Об этом заявил американский конгрессмен Фрэнк Паллоне.
«Госдеп США и наши союзники должны обеспечить, чтобы Алиев выполнил это постановление и разрешил свободное передвижение людей и грузов в Арцах и обратно», - написал конгрессмен США в своем микроблоге в Twitter.
Напомним, накануне Международный суд ООН постановил, что до принятия окончательного решения по иску Армении против Азербайджана, Баку обязан, в соответствии с взятыми в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации обязательства, предпринять все зависящие от него меры, чтобы обеспечить беспрепятственное передвижение по Лачинскому коридору людей, транспортных средств и грузов.