Եթե խաղաղության պայմանագիրն այս տեսքով ստորագրվի, Արցախը վերածվելու է Ջավախքի, իսկ մի քանի տարի հետո` Նախիջևանի․ Վարդան Օսկանյան (Տեսանյութ)
24/02/2023 13:41
Հիմնավոր փաստ կա, որ Հայաստանի իշխանությունները այս պահին բանավոր, ինչ-որ տեղ նաև փաստաթղթային, որի վկայությունն է Պրահայի եռակողմ հայտարարությունը, համաձայնություն են տվել, որ Արցախը լինի, մնա Ադրբեջանի կազմում, «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով գիտագործնական համաժողովի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը:
«Սա շատ վտանգավոր հանգամանք է: Դա իր միջազգային ճանաչումն է ստանալու, երբ ստորագրվի,  այսպես կոչված, խաղաղության համաձայնագիրը: Այն, ինչ կտարվում է այսօր դիվանագիտական հարթությունում, Հայաստանը՝ համագործակցությամբ Ադրբեջանի ու միջնորդների, փորձում է Արցախը Ադրբեջանի կազմում թողնելուն տալ մի այնպիսի փաթեթավորում, որը կքողարկի այս հանգամանքը: Այսօր այդ դիվանագիտական աշխատանքն է գնում: Եթե դա իրենց մոտ ստացվի, դա կներկայացնեն որպես ձեռքբերում»,- նշեց Օսկանյանը:
Ըստ նրա`այս փաթեթավորումը երկու դրսևորում ունի՝ մեկը լեզվական-բովանդակային, մյուսը՝ ոճային-PR-ային։
«Այստեղ ՀՀ իշխանությանը շատ դժվար կլինի լղոզել, փաթեթավորել կամ քողարկել հենց Արցախը Ադրբեջանի կազմում թողնելու հանգամանքը: Պարզ է, որ Ադրբեջանը կպարտադրի, որ սևով սպիտակի վրա այդ հարցը հստակ ձևակերպվի խաղաղության պայմանագրում: Քողարկումը վերաբերելու է նրան, որ այնտեղ դրույթ է լինելու՝ իբր, հակառակ նրան, որ Հայաստանը ընդունում է, որ Արցախը պետք է Ադրբեջանի կազմում լինի, բայց երկխոսություն է լինելու Արցախի հայության ու Բաքվի միջև, որը տպավորություն է ստեղծելու, թե Արցախի ժողովուրդը հնարավորություն ունի ինքնորոշվելու ու, իբր, այդ պատուհանը բաց է թողնվում», - ընդգծեց Օսկանյանը:
Նա հայտարարեց, որ եթե այդ պայմանագիրը ստորագրվի այն բովանդակությամբ, որն ինքը նկարագրեց, այն պահին, երբ այդ փաստաթուղթը ստորագրվի, Արցախը կվերածվի Ջավախքի:
«Բայց Ջավախքի ու Արցախի տարբերությունը այն է, որ մի քանի տարի հետո Արցախը վերածվելու է Նախիջևանի»,- ասաց ՀՀ ԱԳ նախկին նախարարը:
Անդրադառնալով ոճային-PR-ային փաթեթվարովմանը՝  նա ասաց, թե սրա տակ երկու գործոն է՝ անխուսափելիության ու այլընտրանքի բացակայության հիմնավորումները:
«Ես ժխտում եմ այդ թեզը, որով իշխանությունը արդարացնում է իր անզորությունը, անգործությունն ու ձախողումները: Ասում են՝ պատերազմ եղավ, որն անխուսափելի էր, որովհետև վատ ժառանգություն էինք ստացել: Պարտվեցինք, անխուսափելի էր, որովհետև բանակ չունենք, այսօր անխուսափելի է, որ Արցախը մնա Ադրբեջանի կազմում, որովհետև այլընտրանք չկա: Այս  երեքն էլ սին ու սուտ թեզեր են»,-հավելեց Օսկանյանը:

Вардан Осканян: Если мирный договор будет подписан в таком виде, то Арцах превратится в Джавахк, а через несколько лет – в Нахиджеван
24/02/2023 14:53
Обоснованный факт, что на данный момент власти Армении дали устное, в какой-то мере, и документальное согласие на то, чтобы Арцах оставался в составе Азербайджана, о чем свидетельствует трехстороннее заявление в Праге, заявил сегодня бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян на научной конференции «Императив международного признания Республики Арцах».
«Это очень опасное обстоятельство. Это получит международное признание, когда будет подписано так называемое мирное соглашение. То, что происходит сегодня на дипломатической плоскости: Армения, при сотрудничестве с Азербайджаном и посредниками, в такой упаковке пытается представить, что оставляет Арцах в составе Азербайджана, которая замаскирует это обстоятельство. Сегодня проводится такая дипломатическая работа. Если им это удастся, то они представят это как достижение», - отметил Осканян.
По его словам, это имеет два проявления – языковое -содержательное и имиджевое, в виде PR.
«Властям Армении очень сложно будет размыть или сокрыть то, что Арцах остается в составе Азербайджана. Ясно, что Азербайджан заставит, чтобы этот вопрос был четко сформулирован в мирном договоре, черным по белому. Сокрытие будет касаться того, что там будет положение, якобы вопреки тому, что Армения признает, что Арцах должен быть в составе Азербайджана, тем не менее, между армянством Арцаха и Баку состоится диалог, что создаст впечатление, будто у народа Арцаха есть возможность на самоопределение и это окно остается открытым», - подчеркнул Осканян.
Он заявил, что если этот договор будет подписан с содержанием, которое он описал, то как только документ будет подписан, Арцах превратится в Джавахк.
«Но разница между Джавахком и Арцахом в том, что что через несколько лет Арцах превратится в Нахиджеван», - сказал экс-глава МИД Армении.
Касаясь PR-упаковки, он сказал, что под этим есть два фактора – обоснование неизбежности и отсутствия альтернативы.
«Я опровергаю тот тезис, которым власти оправдывают свое бездействие и фиаско. Говорят, что была война, которая была неизбежной, потому что мы получили плохое наследие. Проиграли – было неизбежно, потому что у нас не было армии. Арцах останется в составе Азербайджана – сегодня это неизбежно, поскольку нет альтернативы. Эти три тезиса – пустые и ложные», - добавил Осканян.