Լաչինի միջանցքը առևտրային և մասնավոր անցման համար պետք է լինի բաց և ազատ. Նեդ Փրայս
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակմանը և ընդգծել, որ բեռների տեղափոխման խոչընդոտները պետք է լուծվեն։
Թեմայի շրջանակում նա մեջբերել է Հայաստանի վարչապետի ու Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ Պետքարտուղար Բլինքենի հայտարարությունը։
«Ինչ վերաբերում է Լաչինի միջանցքին, պետքարտուղարը Հայաստանի վարչապետի ու Ադրբեջանի նախագահի հետ շփումներում բարձրացրել է այդ հարցը։ Նա ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքը առևտրային և մասնավոր անցման համար պետք է լինի բաց և ազատ։ Նա նաև կողմերին հորդորել է բացել հաղորդակցությունները։ Կարծում ենք` այս առաջին փուլում շատ կարևոր է, որ կողմերն իրենք վերացնեն ապրանքների տեղափոխման խոչընդոտները, այդ թվում` ապահովեն մարդասիրական աջակցություն նրանց համար, ովքեր օգտվում են միջանցքից»,- ասել է նա` հավելելով, որ պատրաստվում են կենտրոնանալ դիվանագիտության վրա` օգնելու ապահովել այդ հնարավորությունը:

Лачинский коридор должен быть открыт для коммерческого и частного передвижения – Нед Прайс
США призвали Азербайджан и Армению открыть транспортные пути для беспрепятственного потока товаров в Нагорный Карабах, заявил официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс в ходе брифинга с журналистами.
Он отметил, что такой призыв прозвучал в конце прошлой недели, в ходе переговоров с премьер-министром Армении и президентом Азербайджана в Мюнхене, когда госсекретарь США Энтони Блинкен поднял вопрос Лачинского коридора.
«Он подчеркнул необходимость свободного и открытого коммерческого и частного передвижения по Лачинскому коридору. Он призвал стороны открыть и другие транспортные маршруты. Мы считаем, что основная ответственность по устранению препятствий для свободного потока товаров, включая предоставление гуманитарной помощи людям, которые в ней больше всего нуждаются, лежит на сторонах», - сказал Прайс, добавив, что Вашингтон сосредоточит свои дипломатические усилия на попытках добиться этого.