Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ Հաագայի դատարանի որոշումը
24/02/2023 15:54
Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն փետրվարի 23-ին ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ վարչապետի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանն ահազանգել է տարածաշրջանում տիրող մտահոգիչ իրավիճակի մասին։ Վերջինս, մասնավորապես, հայտնել է, որ 2022թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ագրեսիայի և դրա արդյունքում ՀՀ ինքնիշխան որոշ տարածքների օկուպացիայից հետո Ադրբեջանը երկու ամսից ավելի արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ ստեղծելով լրջագույն հումանիտար ճգնաժամ և ծանր հետևանքներ Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 հայերի համար։
Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանն ընդգծել է, որ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը խախտող նման քայլը միջազգային հանրության քննադատություններին է արժանացել և բազմաթիվ միջազգային դերակատարներ պահանջել են Ադրբեջանից դադարեցնել այդ արգելափակումը։
Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարն իր հերթին ողջունել է ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշումը, որով դատարանն Ադրբեջանին պարտադրել է ձեռնարկել իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները Լաչինի միջանցքով անարգել տեղաշարժ ապահովելու համար (ՖՄԿ-ն այդ մասին գրել է «Թվիթեր»-ի իր պաշտոնական էջում)։
Հանդիպման ընթացքում Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարը և ՖՄԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը քննարկել են նաև Հայաստանի և Կազմակերպության միջև համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր։

Генеральный секретарь Франкофонии приветствует решение Гаагского суда о разблокировании Лачинского коридора
24/02/2023 16:38
Генеральный секретарь Франкофонии Луиза Мушикивабо 23 февраля принял посла Кристиана Тер-Степаняна, личного представителя премьер-министра Армении в Международной организации франкофонии.
Как передает «Арменпресс», посол сообщил о создавшейся в регионе тревожной ситуации. Он, в частности, сообщил, что в 2022 г., после развязанной Азербайджаном в сентябре агрессии и последующей оккупации некоторых суверенных территорий Республики Армения Азербайджан более двух месяцев заблокировал Лачинский коридор, что привело к серьезному гуманитарному кризису и тяжелым последствиям для 120 000 армян Нагорного Карабаха.
Кристиан Тер-Степанян подчеркнул, что такой шаг, нарушающий трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 г. подвергся критике со стороны международного сообщества, и многие международные акторы потребовали от Азербайджана прекращения блокады.
Генеральный секретарь Франкофонии, в свою очередь, приветствовал принятое 22 февраля Международным судом ООН решение, которым суд обязал Азербайджан принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения беспрепятственного передвижения по Лачинскому коридору (МОФ написал об этом в «Twitter» на своей официальной странице).
В ходе встречи генеральный секретарь Франкофонии и представитель Армении в МОФ также обсудили вопросы, связанные с укреплением сотрудничества между Арменией и Организацией.