«Ժողովուրդ». Պաշտոնից ազատվելուց հետո նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը կշարունակի բնակվել Արցախում
25/02/2023 10:05
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ես աշխատելու եմ այստեղ, մնալու եմ ձեր կողքին: Շնորհակալություն, պարո՛ն նախագահ, ամեն ինչի համար, չնայած իսկապես մենք ունենք տարաձայնություններ տարբեր մոտեցումներում, բայց ընդհանուր գաղափարը, որ մենք ունենք, կարմիր գծեր, որ ոչ մեկին չի կարելի անցնել դրանք». սրանք Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի խոսքերն են, որոնք նա ասել է Արցախի կառավարության նիստի ժամանակ: Այդ օրը Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտնեց Վարդանյանին պաշտոնից ազատելու իր որոշման մասին:
Եվ, ահա, Վարդանյանի՝ Արցախում մնալու մասին հայտարարությունը շատերի կողմից դիտվեց բացառիկ հերոսություն: «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Արցախում մնալու Վարդանյանի պատճառները բոլորովին այլ են. դեռ նախորդ տարվանից էր պարզ, որ Արցախում պաշտոն ստանալուց հետո Ռուբեն Վարդանյանը Հայաստան չի գալու: Բանն այն է՝ ըստ Արցախում տարածված լուրերի՝ Ռուբեն Վարդանյանը Արցախի պետնախարար դառնալու ժամանակ միջնորդավորված ձեւով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել, ըստ որի՝ Ռուբեն Վարդանյանը չպետք է հաստատվի Հայաստանում, մասնակցի քաղաքական գործընթացներին եւ չպետք է հավակնի որեւէ պաշտոնի:
Ահա այս պատճառով էլ անգամ պաշտոնից ազատվելուց հետո նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը կշարունակի բնակվել Արցախում»։

«Жоховурд»: После освобождения от должности бывший госминистр Рубен Варданян продолжит жить в Арцахе
25/02/2023 10:40
«Я буду работать здесь, останусь рядом с вами. Спасибо, господин президент, за всё. Несмотря на то, что у нас, действительно, есть противоречия в различных подходах, но общая идея, что у нас есть ″красные линии″, которые никому нельзя переступать» – это слова государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, которые он сказал на заседании правительства Республики Арцах. В тот день президент Арцаха Араик Арутюнян объявил о своем решении освободить Рубена Варданяна от занимаемой должности, пишет газета «Жоховурд».
Заявление Рубена Варданяна о том, что останется в Арцахе, было расценено многими как исключительное геройство. По сведениям издания, причины такого решения Варданяна –совсем другие: еще с прошлого года было ясно, что после получения должности в Арцахе Рубен Варданян не приедет в Армению. Дело в том, что согласно муссируемым в Арцахе слухам, во время назначения на должность государственного министра Арцаха Рубен Варданян опосредованно достиг договоренности с премьер-министром Николом Пашиняном, согласно которой он не должен поселяться в Армении, участвовать в политических процессах и претендовать на какую-то должность.
Именно по этой причине, бывший госминистр Рубен Варданян продолжает жить в Арцахе даже после освобождения от должности», - пишет газета.