Հայաստանը և Ռուսաստանը կընդլայնեն համագործակցությունը տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում
27/02/2023 13:03
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գեւորգ Մանթաշյանը Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է ««ՀՀ կառավարության եւ ՌԴ կառավարության միջեւ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագրի նպատակը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինների միջեւ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցության խթանումն է:
Համաձայնագրի կիրարկմամբ նախատեսվում է նպաստել տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ փոխգործակցության ընդլայնմանը, ներառյալ` սպառնալիքների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման եւ դրանց համատեղ դիմակայման, օրենսդրական դաշտի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման ուղղությունները:
Գեւորգ Մանթաշյանի ներկայացմամբ՝ կողմերը տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցություն են իրականացնում մի շարք ուղղություններով: Մասնավորապես, կարեւորվել է տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառի սպառնալիքներին հակազդման համակարգումը, իրավապահ ոլորտում տեղեկատվության փոխանակումը, տեղեկատվական անվտանգության ապահովմանը նպաստող վստահության անհրաժեշտ միջոցառումների համաձայնեցումը եւ իրականացումը, երկու պետությունների օրենսդրության վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումը:
Հարակից զեկուցող Արմեն Խաչատրյանը, տեղեկացնելով, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2022 թվականի ապրիլի 19-ին, առաջարկել է դրական եզրակացություն տալ նախագծին:

Армения и Россия расширят сотрудничество в сфере информационной безопасности
Законопроект ратификации Соглашения о сотрудничестве в области информационной безопасности между правительством Республики Армения и правительством РФ сегодня представлен первым заместителем министра высокотехнологичной промышленности Армении Геворг Манташян на заседании постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности.
«Цель соглашения – содействие сотрудничеству между компетентными органами Армении и РФ в сфере обеспечения информационной безопасности», - отметил первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности.
Реализацией соглашения намечается способствовать расширению взаимодействия между Республикой Армения и Российской Федерацией в области информационной безопасности, включая обмен информацией об угрозах и совместные меры противодействия им, а также обмен сведениями по законодательному полю.
По словам Манташяна, стороны сотрудничают в сфере информационной безопасности по ряду направлений. В частности, согласование мер противодействия угрозам в сфере информационной безопасности, обмен информацией в сфере обеспечения правопорядка, согласование и реализация необходимых мер доверия, способствующих обеспечению информационной безопасности, обмен информацией по законодательству двух государств.
Содокладчик Армен Хачатрян сообщил, что соглашение было подписано 19 апреля 2022 г., предложив одобрить законопроект.