Դատավոր Զարուհի Նախշքարյանի լիազորությունները դադարեցվեցին
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Զարուհի Նախշքարյանի լիազորությունները դադարեցվեցին. ԲԴԽ-ն բավարարեց Զարուհի Նախշքարյանի նկատմամբ կարգապահական պատասվանատվության ենթարկելու մասին ՀՀ արդարադատության նախարարության ներկայացրած միջնորդությունը։
Նախորդ նիստում Նախշքարյանը հանդես էր եկել ելույթով ու նշել՝ եթե ԲԴԽ-ն համարի, որ ինքը չպետք է մնա դատավոր, գտնում է, որ դա լավ գին է, որն առաջարկվում է իր աթոռի համար:
«Այս վարույթը խոսքի ազատության մասին է, չլուծած խնդիրների քննարկման մասին է ու, ի վերջո, այդ խնդիրների լուծման մասին է: Եթե իմ լիազորությունների դադարեցումը կծառայի այն նպատակին, որ այս հարցը կլուծվի ու դատավորներին չեն զոհաբերի կարգապահական վարույթների միջոցով, ես ինձ շատ երջանիկ ու բավարարված կզգամ: Մի մոռացեք, որ ձեր որոշումից է կախված շառավղի էֆեկտը», - հայտարարել էր Նախշքարյանը:
Հիշեցնենք՝ Արդարադատության նախարարությունը դիմել էր Բարձրագույն դատական խորհրդին՝ դատավոր Զարուհի Նախշքարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հերթական միջնորդությամբ:
Միջնորդության փաստական հիմքը դատավորի հրապարակային խոսքն է, որով նա «իր դրական վերաբերմունքն է արտահայտել դատավոր Աննա Փիլոսյանի առնչությամբ» և, ըստ արդարադատության նախարարի, հրապարակայնորեն կասկածի տակ է առել դատավոր Ա. Փիլոսյանի վերաբերյալ ԲԴԽ դատական ակտը։

Полномочия судьи Заруи Нахшкарян прекращены
Полномочия судьи суда общей юрисдикции Еревана Заруи Нахшкарян прекращены. Высший судебный совет (ВСС) удовлетворил ходатайство министерства юстиции Армении о привлечении Заруи Нахшкарян к дисциплинарной ответственности.
На предыдущем заседании Заруи Нахшкарян выступила с заявлением и отметила, что если ВСС посчитает, что она не должна оставаться в должности судьи, не должна продолжать свою деятельность, то считает это хорошей ценой за свое кресло.
«Это производство о свободе слова, об обсуждении нерешенных проблем, и в конце концов, о решении этих проблем. Если прекращение моих полномочий послужит этой цели, вопрос решится и судьями не будут жертвовать посредством дисциплинарных производств, я буду чувствовать себя счастливой», - заявила она.
Напомним, министерство юстиции обратилось в Высший судебный совет с очередным ходатайством о привлечении Заруи Нахшкарян к дисциплинарной ответственности.
Основой ходатайства является публичное выступление судьи, в котором она «высказала свое положительное отношение к судье Анне Пилосян» и, по словам министра юстиции, публично поставила под сомнение судебный акт ВСС в отношении судьи А.Пилосян.