Օդային ճանապարհով փորձ է արվել առանց հայտարարագրման ՀՀ ներմուծել ադամանդե քարեր (Տեսանյութ)
Ստամբուլ-Երևան չվերթով ՀՀ ժամանած քաղաքացին  ՊԵԿ Արևմտյան մաքսատուն-վարչության ուղևորների մաքսային հսկողության բաժնում հատել է «Կանաչ» ուղու մուտքի գիծը, որը համարվում է մաքսային հայտարարագրման ենթակա ապրանքների բացակայության մասին ֆիզիկական անձի կողմից արված հայտարարություն։
Մաքսային հայտարարագրման ենթակա ապրանքների տեղափոխման վերաբերյալ հիմնավոր կասկածներ ունենալով` քաղաքացու կողմից «Կանաչ ուղի» մաքսային հսկողության գոտու ելքի գիծը հատելուց հետո, մաքսային ծառայողները քաղաքացուն ուղեկցել են «Կարմիր ուղի» հսկողության գոտի: Տվյալ քաղաքացին ենթարկվել է մաքսային հսկողության: Արդյունքում նրա գրպաններից հայտնաբերվել է 6 պոլիէթիլենային փաթեթվածք՝  լցված ադամանդանման քարերով՝ ընդհանուր 14 գրամ քաշով: Նրա մոտ առկա է եղել նաև 1 փաթեթ՝ լցված ադամանդանման քարերով՝ ընդհանուր 29 գրամ քաշով և 3 դատարկ այլ փաթեթ։ Հայտնաբերված ադամանդանման քարերի ընդահանուր քաշը կազմել է շուրջ 43 գրամ:
Կազմվել է մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ արձանագրություն՝ «Մաքսային կարգավորման» մասին ՀՀ օրենքի 316-րդ հոդվածով։ Վարչական վարույթի հետագա ընթացքն ապահովելու համար` գործի նյութերն ուղարկվել են ՀՀ ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն:

В Армении пресечена попытка ввоза незадекларированных бриллиантов
В Западной таможне-управлении Комитета государственных доходов (КГД) Армении на днях был выявлен случай незаконного ввоза в страну партии бриллиантов, сообщает пресс-служба КГД.
Согласно информации, пассажир, прибывший в Армению рейсом Стамбул-Ереван, пересек линию «зеленого коридора», через который проходят пассажиры, у которых нет товаров, подлежащих обязательному декларированию.
Сотрудники таможенной службы, ввиду появившихся подозрений, сопроводили гражданина к линии «красного коридора». При досмотре у него в кармане были обнаружены похожие на бриллианты камни общим весом 14 граммов, обернутые в 6 полиэтиленовых пакетов. У гражданина также нашли один пакет с похожими на бриллианты камнями общим весом 29 граммов и еще три других пустых пакета. Общий вес найденных камней составил около 43 г.
Составлен протокол о нарушении таможенных правил по статье 316 закона «О таможенном регулировании». Для обеспечения дальнейшего административного производства материалы дела направлены в юридическое управление КГД Армении.