Արարատ Միրզոյանն Իրանի գործընկերոջը ներկայացրել Է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները
27/02/2023 16:16
Փետրվարի 27-ին Ժնևում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ:
Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ ձևաչափով, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է Հայաստանի և Իրանի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը:
Կարևորվել է համատեղ ջանքերի ներդրումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող՝ ներառյալ էներգետիկայի, տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից առանց նախապայմանների Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումն անհապաղ դադարեցնելու հրամայականը՝ համաձայն 2020թ.  նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների: Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացումը։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել Է նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները:

Арарат Мирзоян представил главе МИД Ирана последние развития в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений
27/02/2023 17:15
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 февраля в Женеве встретился с министром иностранных дел Ирана Хосейном Амиром Абдоллахианом, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Главы МИД Армении и Ирана обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством как в двустороннем формате, так и на многосторонних площадках. Стороны с удовлетворением констатировали высокий уровень политического диалога между Арменией и Ираном.
Была отмечена важность совместных усилий в направлении дальнейшего развития сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, включая энергетику, транспорт и инфраструктуры.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам безопасности и стабильности в регионе.
Касаясь сложной гуманитарной ситуации, сложившейся вследствие незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость немедленного снятия блокады Нагорного Карабаха без предварительных условий, согласно положениям трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. В этом контексте была подчеркнута также реализация принятого 22 февраля Международным судом ООН решения о применении промежуточных мерах против Азербайджана.
Министр Мирзоян также представил последние развития, касающиеся процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений.