Շրջափակման մեջ ծնվել է 300 երեխա․ մանկական սննդի, տակդիրների, դեղորայքի խնդիրների հետ են առերեսվում
Այսպես, Արցախի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակման ընթացքում Արցախի ծննդատներում արդեն ծնվել է 300 երեխա։
Ադրբեջանական կողմի ահաբեկչական վարքագծի պատճառով նորածին երեխաներն ու նրանց մայրիկներն ամեն օր առերեսվում են լուրջ խնդիրների հետ՝ կապված մանկական սննդի, տակդիրների, դեղորայքի և այլ առաջին անհրաժեշտության պարագաների պակասի հետ։
2 երեխա գտնվում է մանկական հիվանդանոցի նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
6 չափահաս բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 730 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 127 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար։
Ավելի քան 30,800 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:

В период блокады в Арцахе родилось 300 детей
По данным Минздрава Арцаха, за все время блокады со стороны Азербайджана в родильных домах Арцаха родилось уже 300 детей, сообщает Информационный центр Арцаха.
Из-за террористического поведения азербайджанской стороны новорожденные дети и их матери ежедневно сталкиваются с серьезными проблемами, связанными с нехваткой детского питания, подгузников, медикаментов и других предметов первой необходимости.
2 детей находятся в отделении для новорожденных и реанимационном отделении детской больницы
6 взрослых пациентов находятся в реанимационном отделении, состояние троих из них оценивается как крайне тяжелое
730 граждан были лишены возможности прооперироваться из-за прекращения плановых операций во всех подведомственных Минздраву Республики Арцах медучреждениях
При содействии МККК 127 пациентов до сегодняшнего дня были доставлены из Арцаха в Армению для оказания им необходимой медпомощи
755 хозяйствующих субъектов (17,7% от общего числа) приостановили свою деятельность в связи с невозможностью работы в условиях блокады, а остальные субъекты хозяйствования работают в частичном объеме или с государственной поддержкой
Из-за сложной экономической ситуации 5100 человек лишены рабочих мест и дохода
Более чем 30.800 тонн товаров первой необходимости могло быть доставлено в Арцах в условиях отсутствия блокады. Между тем, в настоящее время усилиями МККК и МК РФ доставляется лишь незначительная их часть.