Արարատ Միրզոյանը ԿԽՄԿ ղեկավարի հետ քննարկել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը
Փետրվարի 27-ին աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել ԿԽՄԿ բազմամյա գործունեությունը Հայաստանում՝ ուղղված հումանիտար խնդիրների լուծմանը: Այս համատեքստում արժևորվել են ԿԽՄԿ ջանքերն Ադրբեջանում պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի, բռնի անհետացման դեպքերի և անհետ կորած անձանց ճակատագրերի բացահայտման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի մանրամասները։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է իր կողմից ստանձնած հանձնառությունները, ինչպես նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության նորմերը: Շեշտվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացման կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ԿԽՄԿ ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությանը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար մարտահրավերների հասցեագրմանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու, ինչպես նաև միջազգային համապատասխան կառույցների անարգել հումանիտար հասանելիություն ապահովելու հրամայականը»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Арарат Мирзоян обсудил с главой МККК гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе
Находящийся с рабочим визитом в Женеве министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 февраля встретился с президентом Международного комитета Красного Креста (МККК) Мирьяной Сполярич-Эггер, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр иностранных дел Республики Армения высоко оценил многолетнюю деятельность МККК в Армении, направленную на решение гуманитарных проблем. В этом контексте были высоко оценены усилия МККК, направленные на возвращение удерживаемых в заложниках в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц, выяснения случаев насильственных исчезновений и судеб лиц, пропавших без вести.
В ходе встречи стороны обсудили детали гуманитарной ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора. Министр Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан грубо нарушает свои обязательства, а также нормы международного гуманитарного права и защиты прав человека. Была также подчеркнута важность реализации решения Международного суда ООН от 22 февраля о применении временных мер в отношении Азербайджана.
Арарат Мирзоян коснулся необходимости активного вовлечения МККК, направленного на решение существующих гуманитарных проблем в Нагорном Карабахе.
Министр Мирзоян также подчеркнул императиву направления международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор, а также обеспечения беспрепятственного гуманитарного доступа соответствующих международных структур.