Լաչինի միջանցքը պետք է լիարժեք բաց լինի մասնավոր և կոմերցիոն փոխադրումների համար․ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատուն
27/02/2023 12:33
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը, ի պատասխան «Լուրերի» հարցմանը ներկայացրել է իր դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքի հարցով ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման վերաբերյալ:
«Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը վերահաստատեց միջազգային հանրության ընդհանուր դիրքորոշումն առ այն, որ Լաչինի միջանցքը պետք է լիարժեք բաց լինի մասնավոր և կոմերցիոն փոխադրումների համար։ Պետքարտուղար Բլինքենն այս մասին ուղղակիորեն փաստել էր  նախագահ Ալիևի հետ  փետրվարի 18-ին Մյունխենում կայացած հանդիպման ժամանակ», - դեսպանատունը պատասխանել է հարցմանը։

Лачинский коридор должен быть открыт для коммерческого и частного передвижения –посольство США в Армении
27/02/2023 13:20
Посольство США в Армении в ответ на запрос «Лурер» представило свою позицию в отношении решения Международного суда ООН по вопросу Лачинского коридора.
«Решение Международного Суда подтвердило общую позицию международного сообщества о том, что Лачинский коридор должен быть полностью открыт для коммерческого и частного передвижения. Об этом также заявил госсекретарь Блинкен во время встречи с президентом Алиевым 18 февраля в Мюнхене», - ответило посольство на запрос.