ԱԱԾ-ն առաջարկում է պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունների պահպանման ավելի երկար ժամկետներ սահմանել
28/02/2023 16:30
Ազգային ժողովում այսօր քննարկվեց «Պետական գաղտնիքի մասին» օրենքի և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Առաջարկվում է պետական գաղտնիք պարունակող հատուկ կարևորության ու հույժ գաղտնի տեղեկությունների պահպանության համար սահմանել առավել երկար ժամկետներ:
Առաջարկվում է գործող 30 տարվա փոխարեն պետական գաղտնիք պարունակող հատուկ կարևորության տեղեկությունների պահպանման ժամկետը սահմանել 40 տարի: Հույժ գաղտնի տեղեկությունների պահպանման ժամկետն առաջարկվում է սահմանել 30 տարի` գործող 10 տարվա փոխարեն:
Նախագիծը ներկայացնելիս ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Տիգրան Հարությունյանը նշեց, որ օրենքի նախագծում խմբագրվել են «պետական գաղտնիք» և «պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ» հասկացությունները, հստակեցվել է սահմանափակ տարածման ծառայողական տեղեկության հասկացությունը:
Օրենքի նախագիծը լրացվել է գաղտնագրման համաչափության սկզբունքով` միաժամանակ սահմանելով այդ սկզբունքի բովանդակությունը, վերանայվել են իրավունքների ժամանակավոր սահմանափակումների վերաբերյալ դրույթները` նախատեսելով ավելի մեղմ կարգավորումներ:
Նա նշեց, որ օրենքի նախագծում կատարված մյուս փոփոխությունները կրում են խմբագրական բնույթ:
Օրենքի նախագծի փաթեթում ներառված «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի 3-րդ հոդվածը շարադրվել է նոր խմբագրությամբ:
Տիգրան Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ օրենսդրական փաթեթը լրացվել է նոր` ««Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծով` օրենքից ծառայողական գաղտնիքին վերաբերող դրույթները հանելու նպատակով:

СНБ Армении предлагает установить более длительные сроки для хранения сведений, содержащих государственную тайну
28/02/2023 17:45
Служба национальной безопасности Армении предлагает установить более длительные сроки для хранения особо важных и совершенно секретных сведений, содержащих государственную тайну. Об этом заявил сегодня в парламенте заместитель директора СНБ Тигран Арутюнян в ходе обсуждения на обсуждении пакета законопроектов о внесении изменений в закон «О государственной тайне» и в смежные законы.
Предлагается вместо действующего срока 30 лет для сведений особой важности, содержащих государственную тайну, установить 40 лет. Срок хранения для совершенно секретных сведений установить вместо нынешних 10 лет – 30 лет.
Представляя законопроект, Тигран Арутюнян отметил, что в проекте закона отредактированы понятия «государственная тайна» и «сведения, составляющие государственную тайну», уточнено понятие служебной информации ограниченного распространения.
Проект закона дополнен принципом равномерности шифрования, одновременно устанавливается содержание этого принципа, пересмотрены положения о временном ограничении прав и предусматриваются более мягкие регулирования.
Тигран Арутюнян отметил, что внесенные в проект закона другие изменения носят редакционный характер.
Он также сообщил, что законодательный пакет дополнен также проектом о внесении изменений в закон «О регулировании оборота оружия», для изъятия из закона положений о служебной тайне.