Միրզոյանն ու Վալովայան նշել են Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ որոշման կարևորությունը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 27-ին Ժնևում հանդիպում է ունեցել Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Տատյանա Վալովայայի հետ:
Քննարկվել են ՄԱԿ-ի համակարգի և մասնագիտացված գործակալությունների հետ հաստատված արդյունավետ համագործակցությունն առավել խորացնելու հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից 2022 թ. սեպտեմբերին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի դեմ սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայի, ինչպես նաև՝ 2022 թ. դեկտեմբերից Լեռնային Ղարաբաղի ապօրինի շրջափակման հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՄԱԿ համապատասխան մարմինների՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու և ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը:
Երկուստեք նշվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային կայունությանը և խաղաղությանը վերաբերող հարցերի:

Мирзоян и Валовая отметили важность решения Международного суда ООН о применении временных мер
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 февраля встретился с генеральным женевского отделения ООН Татьяной Валовой, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Были обсуждены вопросы дальнейшего углубления установленного эффективного сотрудничества с системой ООН и специализированными учреждениями.
Арарат Мирзоян обратил внимание собеседника на ситуацию, сложившуюся в регионе в результате широкомасштабной агрессии Азербайджана, развязанной против суверенной территории Республики Армения в сентябре 2022 г., а также незаконной блокады Нагорного Карабаха с декабря 2022 года. В этом контексте Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость оценки соответствующими органами ООН ситуации на местах и активной вовлеченности.
Была обоюдно отмечена важность решения Международного суда ООН от 22 февраля о применении временных мер.