Վարչապետին ներկայացվել է Զբոսաշրջության կոմիտեի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Հայաստանի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտե, որտեղ ծանոթացել է 2022թ. գործունեության հաշվետվությանը։
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Պետական վերահսկողության ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը, կոմիտեի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետին զեկուցվել են իրականացված ծրագրերի գլխավոր արդյունքային ցուցանիշները, ինչպես նաև ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերը: Մասնավորապես, ներկայացվել է Հայաստանի զբոսաշրջության ռազմավարության բրենդինգի, ներքին և ներգնա զբոսաշրջության զարգացման, օտարերկրյա պետությունների, տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության, զբոսաշրջային ծառայությունների որակի բարելավման, Համաշխարհային բանկի «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրի» ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Նշվել է, որ Հայաստանի զբոսաշրջության ռազմավարության բրենդինգի ուղղությամբ իրականացված միջոցառումների արդյունքում մշակվել է նոր միասնական զբոսաշրջային բրենդ՝ «Armenia, The Hidden Track» կարգախոսով (4 զբոսաշրջային ուղղություններով` մշակութային, բնահենք, արկածային և գաստրո), որի արդյունքում Հայաստանը թիրախավորվում է որպես գրավիչ և հետաքրքիր զբոսաշրջային ուղղություն: Ներքին զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ իրականացված միջոցառումների արդյունքում ներդրվել է պետության կողմից սոցիալական փաթեթի շրջանակում իրականացվող ծառայությունների համակարգման էլեկտրոնային համակարգ և գրանցվել է ներքին զբոսաշրջության տարեկան 30% աճ:
Ներգնա զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ ՀՀ մարզերում անցկացվել է 3 փառատոն՝ շուրջ 45000 այցելուով, 4 միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդես՝ 30 կազմակերպության մասնակցությամբ, իրականացվել են Հայաստան ճանաչողական այցեր՝ շուրջ 20 զբոսաշրջային օպերատորների, 10 ԶԼՄ ներկայացուցիչների և հեռուստաընկերությունների մասնակցությամբ, 7 հոդված է տպվել հայտնի ճամփորդական պարբերականներում, գործարկվել է  www.armenia.travel պաշտոնական կայքը: Օտարերկրյա պետությունների, տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության խթանման ուղղությամբ իրականցվել է ՄԱԿ ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային 67-րդ նիստը, որին մասնակցել են շուրջ 40 երկրից 90 մասնակից:
Զբոսաշրջային ծառայությունների որակի բարելավման ուղղությամբ իրականացված միջոցառումների արդյունքում անցկացվել են հյուրընկալության ոլորտի աշխատողների և արկածային զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողների համար վերապատրաստման դասընթացներ: Համաշխարհային բանկի «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրի» ուղղությամբ իրականացված միջոցառումների արդյունքում վերականգնվել է Գառնի-Լանջազատ ճանապարհը, վերականգնվել է «Քարերի սիմֆոնիա» բնական հուշարձանից դեպի Խոսրով անտառ պետական արգելոց 600 մետր ճանապարհը, մշակվել է Արենիի զարգացման հայեցակարգը, վերականգվել է Գորիս համայնքի ժառանգության կենտրոնը, վերականգվել է Գորիսի Վարարակն գետի աջ ափը, վերականգնվել ու բարեկարգվել են Դվինի հուշարձանները: Արդյունքում՝ բարելավվել են ենթակառուցվածքները, ակտիվացել են զբոսաշրջային այցերը, վերականգնվել է պատմական միջավայրը:
Ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերի շրջանակում զեկուցվել է, որ իրականացվում են զբոսաշրջային տվյալների հավաքագրում և թվայնացում, ներգնա զբոսաշրջության զարգացում. «Աջակցություն զբոսաշրջության զարգացմանը» 2023 թվականի ծրագիրը, օտարերկրյա պետությունների, տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությանն ու զբոսաշրջային ծառայությունների որակի բարելավմանն ուղղված միջոցառումներ, տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիրը, «Զբոսաշրջային գյուղ», «Զբոսաշրջային կենտրոն» հայտարարելու մասին ՀՀ կառավարության որոշման նախագծերի հաստատմանն ուղղված աշխատանքներ:
Ըստ զեկույցի, 2022թ. Հայաստան եկած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է շուրջ 1.67 մլն մարդ, իսկ 2021թ.՝ 870,000, աճը կազմել է 92 տոկոս: Ներքին զբոսաշրջության տարեկան աճը կազմել է 20 տոկոս, 2022թ.՝ 1,696,052, իսկ 2021-ին՝ 1,430,503:
Ներկայացնելով մինչև 2026թ. նախատեսված նպատակները, նշվել է, որ ակնկալվում է տարեկան 2.5 մլն զբոսաշրջիկի այցելություն, 20 զբոսաշրջային կլաստերների զարգացում, 50 պատմամշակութային օբյեկտների վերականգնում:
Անդրադարձ է կատարվել ոլորտում նախատեսվող օրենսդրական բարեփոխումներին, ոլորտի վերահսկելիության մեխանիզմների ներդրմանը և ռազմավարության մշակմանը։
Աշխատանքներ են տարվում 50 պատմամշակութային օբեյկետների վերականգնման, զբոսաշրջային նոր երթուղիների մշակման ուղղությամբ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է և՛ ներքին, և՛ արտագնա զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված ծրագրերը և ընդգծել, որ պետք է առաջնահերթ կերպով վերականգնման աշխատանքներ իրականացնել զբոսաշրջային մեծ ներուժ և վերականգնման խիստ կարիք ունեցող պատմամշակութային օբյեկտները: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ պետք է զբոսաշրջային տարբեր սեգմենտներին համապատասխան ծառայություններ առաջարկել տարբեր ուղղություններով: «Անհրաժեշտ է թիրախավորել նաև ներքին տուրիզմը և տուրօպերատորներին քաջալերենք, որպեսզի ակտիվորեն աշխատեն նաև այս ուղղությամբ»,- ասել է վարչապետը:
Այս առումով, տեղեկացվել է, որ մայիս ամսին կազմակերպվելու է ներքին տուրիզմի զարգացմանը միտված ցուցահանդես:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности Комитета по туризму за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Комитет по туризму Республики Армения с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, министр экономики Ваан Керобян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель руководителя аппарата премьер-министра Баграт Бадалян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, председатель Комитета по туризму Сисиана Погосян, руководящий состав Комитета и другие должностные лица.
Премьер-министру были доложены основные результативные показатели реализованных, а также текущих и предстоящих программ. В частности, были представлены работы по брендингу туристической стратегии Армении, развитию внутреннего и въездного туризма, сотрудничеству с зарубежными странами, региональными и международными организациями, повышению качества туристических услуг, а также по реализации «Программы развития местной экономики и инфраструктуры» Всемирного банка.
Было отмечено, что в результате проведенных мероприятий в направлении брендинга туристической стратегии Армении был разработан новый единый туристический бренд под слоганом «Armenia, The Hidden Track» (с 4 туристическими направлениями: культурный, природный, приключенческий и гастрономический), в результате чего Армения предстает в качестве привлекательного и интересного туристического направления. В результате мероприятий по развитию внутреннего туризма внедрена электронная система координации услуг, реализуемых государством в рамках социального пакета, и зафиксирован 30-процентный ежегодный прирост внутреннего туризма.
В рамках развития въездного туризма проведено 3 фестиваля в областях Армении с участием около 45 тыс. посетителей, 4 международных туристских выставки с участием 30 организаций, осуществлены ознакомительные визиты в Армению с участием около 20 туроператоров, 10 представителей СМИ и телекомпаний, напечатано 7 статей в известных туристических изданиях, запущен официальный сайт www.armenia.travel. В целях развития сотрудничества с иностранными государствами, региональными и международными организациями была проведена 67-я сессия Комиссии ЮНВТО для Европы, в которой приняли участие 90 участников из около 40 стран.
В результате мероприятий по повышению качества туристических услуг были проведены курсы повышения квалификации для работников гостиничного бизнеса и поставщиков услуг приключенческого туризма. В результате реализации «Программы развития местной экономики и инфраструктуры» Всемирного банка восстановлена дорога Гарни-Ланджазат, восстановлена 600-метровая дорога от природного памятника «Симфония камней» до государственного заповедника «Хосровский лес», разработана концепция развития Арени, восстановлен Центр наследия общины Горис, восстановлен правый берег реки Варарак в Горисе, отреставрированы и благоустроены памятники Двина. В результате была улучшена инфраструктура, увеличилось количество туристов, восстановлена историческая среда.
Согласно докладу, в 2022 году количество туристов, приехавших в Армению, составило около 1,67 млн человек, а в 2021 году – 870 тыс., рост составил 92 процента. Годовой прирост внутреннего туризма составил 20 процентов: 1,696,052 в 2022 году и 1,430,503 в 2021 году.
В контексте намеченных до 2026 года целей было отмечено, что ожидается посещение 2,5 млн туристов ежегодно, развитие 20 туристских кластеров, реставрация 50 культурно-исторических объектов.
Были затронуты планируемые в отрасли законодательные реформы, внедрение механизмов контроля отрасли и разработка стратегии.
Ведутся работы по реставрации 50 культурно-исторических объектов, разработке новых туристических маршрутов.
Премьер-министр Пашинян отметил важность развития программ, направленных на развитие как внутреннего, так и внешнего туризма, и подчеркнул, что реставрационные работы должны в первую очередь проводиться над теми культурно-историческими объектами, которые имеют большой туристический потенциал и нуждаются в срочной реставрации. Никол Пашинян добавил, что необходимо предлагать соответствующие услуги разным туристическим сегментам по разным направлениям. «Необходимо держать в центре внимания и внутренний туризм и стимулировать туроператоров к активной работе и в этом направлении», - сказал премьер-министр.
В этой связи было отмечено, что в мае будет организована выставка, направленная на развитие внутреннего туризма.