«Ժողովուրդ». Ալավերդու տարածաշրջանում ծնված Մանե Թանդիլյանը Երևանի քաղաքապետ է ուզում դառնալ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Մենք տեղեկություններ ենք ստանում, որ «Ապրելու երկիր» կուսակցության ավագանու ցուցակը գլխավորելու է Մանե Թանդիլյանը. վերջինս արդեն սկսել է ձևավորել քարոզչական թիմ ու նախապատրաստվել գալիք ընտրություններին:
Իհարե, ցանկացած քաղաքական ուժ իրավունք ունի զբաղվելու սեփական քարոզչության կազմակերպմամբ, սակայն առնվազն տարօրինակ է, որ Արցախում մնալու, Արցախը շենացնելու խոստումներ տված Ռուբեն Վարդանյանի քաղաքական թիմի առաջին շարքերում են մարդիկ, որոնք իրենց անցյալով ու ներկայով, մեղմ ասած, չեն համապատասխանում այդ սկզբունքներին: Վառ օրինակ է Մանե Թանդիլյանը. վերջինս ոչ վաղ անցյալում զբաղեցնում էր Արցախի սոցապահովության նախարարի պաշտոնը ու չէր դադարում Արցախ գնալու կոչեր անել, սակայն ինչպես պարզել էին մեր աղբյուրները, նա նույնիսկ իր որդիներին է Հայաստանից դուրս տարել, էլ չենք խոսում իր ու ընտանիքի՝ Արցախ տեղափոխվելու մասին:
Մեր աղբյուրները պնդում են, որ Թանդիլյանի այդ քայլը կապված է որդիներին բանակից ազատելու ցանկության հետ, ինչը թերևս ստացվել է: Ալավերդու տարածաշրջանում ծնված Մանե Թանդիլյանը Երևանի քաղաքապետ է ուզում դառնալ՝ չցանկանալով սեփական երեխաներին հայոց բանակ զորակոչել, կասկածի տակ դնելով թե՛ իր, թե՛ իր կուսակցության լիդերի խոստումների անկեղծությունն ու հիմնավոր լինելը: Մեր օրերում ընդունված է հայրենասիրություն դրևորել Արցախի շուրջ՝ բոցաշունչ խոսքեր, ֆեյսբուքյան կոչեր, սակայն, ինչպես հաճախ պատահում է, ուսումնասիրելով հայտարարություններ անողների անցյալը՝ բախվում ենք շարքային պոպուլիզմի հետ: Ի դեպ, մենք տեղկացանք, որ Ռուբեն Վարդանյանի մեկ այլ ակտիվ թիմակից, այդ քաղաքական ուժի PR-ով զբաղվող նախկին նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը ևս չի ծառայել ՀՀ զինված ուժերում, ինչը նրան չի խանգարում շատ հայրենանվեր ու ամեն բանով երկրին ծառայելու մասին ստատուսներ գրել:
Ակնալում ենք, որպեսզի ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ու ՊՆ-ն հետամուտ կլինեն հատկապես հայ քաղաքական գործիչների որդիների՝ բանակ զորակոչվելու ու զինապարտության հարցերին: Հայրենիքի պաշտպանությանը պետք է մասնակցեն բոլորի զավակները, իսկ քաղաքացիներն իրավունք ունեն տեղյակ լինել իրենց ծառայելու խոստումներ տվողների կյանքի որոշ մանրամասներին, որտեղից կարելի է հասկանալ՝ արդյոք այդ մարդիկ պատրաստ են երկրին տալ ամեն ինչ, թե շարքային պոպուլիստներ են»։

«Жоховурд»:Мане Тандилян хочет стать мэром Еревана
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что список партии «Страна для жизни» на выборах Совета старейшин Еревана возглавит Мане Тандилян: она уже начала формировать агитационную команду и готовится к предстоящим выборам.
«Конечно, любая политическая сила имеет право заниматься организацией собственной агитации, однако как минимум странно, что в первых рядах команды Рубена Варданяна, обещавшего остаться в Арцахе, благоустраивать Арцах, находятся люди, которые своим прошлым и настоящим, мягко говоря, не соответствуют этим принципам. Яркий пример тому – Мане Тандилян: в недавнем прошлом она занимала пост министра труда, по социальным и миграционным вопросам Арцаха и постоянно призывала всех приехать в Арцах, однако, как выяснили наши источники, она вывезла из Армении даже своих сыновей, не говоря уже о переезде ее семьи в Арцах.
Наши источники утверждают, что этот шаг Тандилян связан с желанием освободить сыновей от армии, что, пожалуй, ей удалось. Родившаяся в регионе Алаверди Мане Тандилян хочет стать мэром Еревана, не желая, чтобы ее сыновья призывались в армянскую армию, ставя под сомнение как искренность и обоснованность своих, так и обещаний лидера ее партии. В наши дни принято проявлять патриотизм, выступать с пламенными речами, фейсбуковскими призывами об Арцахе, однако как часто бывает, изучив прошлое тех, кто выступает с такими заявлениями, сталкиваешься с рядовым популизмом. Кстати, мы узнали, что другой активный член команды Рубена Варданяна, занимающийся PR этой политической команды бывший министр Месроп Аракелян также не служил в ВС Армении, что не мешает ему писать статусы о преданности и службе отечеству.
Мы ожидаем, что генеральная прокуратура и Минобороны проявят последовательность в вопросах призыва в армию и воинской обязанности сыновей отечественных политических деятелей. В защите Родины должны участвовать сыновья всех, а граждане имеют право знать некоторые подробности жизни тех, кто дает обещания служить им, и понять готовы ли эти люди отдать стране все или просто рядовые популисты?», - пишет газета.