Ամուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ անպատասխան հարցեր. Թադևոս Ավետիսյան
Ամուլսարի հանքը կշահագործվի՝ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը, ՀՀ կառավարությունը և Եվրասիական զարգացման բանկը ստորագրել են հուշագիր:
Այս հուշագրով նախատեսվում է ներդնել շուրջ 250 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ հանքավայրի շինարարական աշխատանքներն ավարտելու և անհրաժեշտ նոր սարքավորումներ ձեռք բերելու համար։
ՀՀ կառավարության պատասխանատուն հայտարարում է նաև․ հանքի շահագործումը Հայաստանի Հանրապետության ՀՆԱ-ն կավելացնի տարեկան շուրջ 1 %-ով, իսկ պետական բյուջեի մուտքերը կավելանան տարեկան շուրջ 40 միլիարդ դրամով։
Կստեղծվեն հարյուրավոր նոր աշխատատեղեր և այդպիսով նաև՝ կամրապնդվի տարածաշրջանի անվտանգությունը։
Բացի դա՝ ՀՀ կառավարությունը անվճար, այսինքն՝ «նվեր» է ստանալու ընկերության 12,5 % մասնաբաժինը:
Այսպիսով, օրվա իշխանությունն արդեն արձանագրում է․ իրավունք չունեն հրաժարվել նման հնարավորություններից:
Հիմա ներկայացնեմ առարկայական այն հարցերը, որոնց պատասխանները չկան, և որոնք առանցքային ու սկզբունքային նշանակություն ունեն Ամուլսարի հանքի շահագործման այս կասկածելի գործարքի առումով։
Հարց 1․ Եթե իրավունք չունեիք, ապա ինչու՞ եք շուրջ հինգ տարի հրաժարվել այդ հնարավորությունից, որի հետևանքով, փաստորեն, ընդհանուր առմամբ Հայաստանի Հանրապետությունը կորցրել է պետական բյուջեի շուրջ 200 միլիարդ դրամի չափով եկամուտներ, ՀՆԱ-ի շուրջ հինգ տոկոս աճի հնարավորություն, չեն բացվել հարյուրավոր աշխատատեղեր և սրանից բխող՝ չեն ստացվել նաև սոցիալ-տնտեսական լրացուցիչ այլ արդյունքներ։
Հարց 2․ Հինգ տարի իրականում ոչինչ չանելով՝ այդ ինչպե՞ս լուծեցիք Ամուլսարի հանքի շահագործման բնապահպանական անկառավարելի ռիսկերի խնդիրը։
Ի դեպ, այս ողջ ընթացքում անդադար խոստանում էիք, որ Ամուլսարի հանքը կբացվի միայն բնապահպանական միջազգային ամենախիստ չափանիշներին համապատասխանելու պարագայում։
Հարց 3․ 2019 թվականին պետական բյուջեից անիմաստ վճարեցիք 400 հազար ԱՄՆ դոլար՝ հանքի բնապահպանական միջազգային փորձաքննության համար։ Ի՞նչ եղավ։ Ստացվեց զրոյական արդյունք՝ առկա հարցերին չտրվեցին ակնկալվող պատասխաններ։ Ավելին՝ առաջացան նոր հարցեր։
Հարց 4․ Հիմա էլ Ամուլսարի հանքի շահագործմանը վերաբերող բնապահպանական խնդիրներին և անորոշություններին ավելացել են տարածաշրջանում ոչ պակաս կարևոր՝ անվտանգային խնդիրները․
«թուրքը Ջերմուկի սարերի վրա է և ամրանում է մեր երկրի ինքնիշխան տարածքում»։
Սրա հետևանքով՝ քանի՞ աշխատատեղեր են փակվել, որքա՞ն եկամուտներ է կորցրել պետական բյուջեն, որքա՞ն է նվազել տնտեսական ակտիվությունը տարածաշրջանում և Հայաստանի Հանրապետությունում։
Հարց 5․ Այո՛, անհրաժեշտ է ապահովել հանքարդյունաբերության ոլորտում պետության արդյունավետ մասնակցությունը, բայց ոչ երբեք ստվերային գործարքներով և բնապահպանական անթույլատրելի զիջումների հաշվին։
Իրականում ստացվում է․ բնապահպանական անկառավարելի ռիսկերն անտեսելով և անվտանգային նոր սպառնալիքներ ու ռիսկեր առաջացնելով եք բացում Ամուլսարի հանքը, որ խուսափե՞ք ձեր ձեռամբ և առաջնորդությամբ՝ տարածաշրջանում ամեն օր խորացող սոցիալ-ժողովրդագրական և տնտեսական խնդիրներից, և ստվերային գործարքով փայ մտնե՞ք հանքը շահագործող ընկերությունում։

Оставшиеся без ответа вопросы об эксплуатации Амулсарского месторождения – Тадевос Аветисян
Эксплуатация Амусларского месторождения возобновится – компания «Lydian Armenia», правительство Армении и Евразийский банк развития подписали трехсторонний меморандум.
Этим меморандумом предусматривается инвестировать около 250 миллионов долларов США для завершения строительных работ и приобретения нового необходимого оборудования.
Представитель правительства Армении – министр экономики – заявил также, что работа месторождения увеличит ВВП Армении на 1% в год, а поступления госбюджета увеличатся на порядка 40 млрд. драмов в год.
Будут созданы сотни новых рабочих мест и тем самым будет укреплена также региональная безопасность.
Кроме того, правительство Армении получит бесплатно, то есть в «подарок» 12,5% акций компании.
Таким образом, действующая власть уже констатирует: у них нет права отказаться от такой возможности.
Сейчас представлю те вопросы, которые остались без ответа и которые имеют ключевое и принципиальное значение в контексте этой подозрительной сделки по эксплуатации Амулсарского месторождения.
Вопрос №1: Если у вас нет такого права, то почему около пяти лет вы отказывались от этой сделки, в результате чего, Республика Армения, по сути, потеряла около 200 млрд. драмов доходов в государственный бюджет, возможность роста ВВП на около 5%, не были открыты сотни рабочих мест, и не получены также вытекающие из этого другие дополнительные социально-экономические результаты.
Вопрос №2: В действительности ничего не делая пять лет, как это вы решили проблему неуправляемых экологических рисков, связанных с эксплуатацией Амулсарского месторождения?
Кстати, за весь этот период вы постоянно обещали, что Амулсарский рудник будет открыт только в случае соответствия самым строгим международным экологическим стандартам.
Вопрос №3: В 2019 году заплатили бессмысленно из государственного бюджета 400 тысяч долларов США для проведения международной экспертизы на месторождении. И что произошло? Получен нулевой результат, на волнующие общество вопросы не даны ожидаемые вопросы. Более того, возникли новые вопросы.
Вопрос №4: Сейчас связанные с эксплуатацией Амулсарского рудника экологические проблемы и неопределённости увеличились из-за не менее важных проблем безопасности в регионе:
«турок уже на горах Джермука и укрепляет свои позиции на суверенной территории нашей страныթ.
Сколько рабочих мест закрыто в результате этого? Сколько доходов потерял государственный бюджет? Насколько снизилась экономическая активность в этом регионе и Республике Армения?
Вопрос №5: Да, необходимо обеспечить эффективное участие государства в горнодобывающей сфере, однако не за счет теневых сделок и недопустимых экологических уступок.
В действительности получается, что вы открываете Амулсарский рудник, игнорируя неуправляемые экологические риски и создание новых угроз и рисков безопасности, чтобы избежать созданных вами же и усугубляющихся с каждым днем социально-демографических и экономических проблем в регионе и войти в долю за счет теневой сделки с эксплуатирующей рудник компанией.