Նախկինում հայրենիքս չէին վաճառում. սա այն մարդկանց համար, որոնք կասեն՝ ինչու նախկինում այսքան չէիր խոսում. Դավիթ Սարգսյան
Իշխանությանը քննադատող լրագրողներին հաճախ են թիրախավորում՝ ինչու նախկինում այսքան չէիք խոսում. պատասխանը հստակ է՝ նախկինում հայրենիքս չէին վաճառում, իսկ մինչև 2018 թվականի ապրիլ իմ հաղորդումների մեծ մասը հասանելի է, կարող են դիտել,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է լրագրող Դավիթ Սարգսյանը:
«էս լրագրողներն անընդհատ խոսում են». ամենազավեշտալի մեկնաբանություններից է։ Լրագրողների գործը խոսելն է, ոչ թե ինչպես հաճախ պարզունակ ձևով գրում են՝ զենք վերցնել, սահման գնալը, հատկապես, որ լրագրողներին սահման ուղարկողներն այդ սահմանի տեղն էլ չգիտեն:
Դավիթ Սարգսյանի գնահատմամբ՝ հետճշմարտության ժամանակներում լրագրողների աշխատանքը առավել բարդացել է․ ովքեր են Հայաստանում ամենաշատ հետևորդներ ունեցող մեդիադեմքերը, նրանք լրագրողներ չեն, բայց թույլ են տալիս քաղաքական բովանդակություն ստեղծել։ Նրանցից յուրաքանչյուրի մասնագիտական պատրաստվածությունը խիստ կասկածելի է:
«Խորհրդային տարիներին կար կատակ ադրբեջանցիների մասին, երբ մի ադրբեջանցի գրողի հարցնում են՝ ինչ ես կարդում, ասում է՝ ես կարդացող չեմ, ես գրող եմ, հիմա մեզ մոտ է այդպես. մարդիկ համարում են, որ ֆեյսբուքյան գրառումները, տելեգրամ ալիք բացելը մի քանի տասնյակ հետևորդով լուրջ մեդիակոնտենտ արտադրել է, իրենք էլ ուղեղային կենտրոն են»:
Ըստ լրագրողի՝ այդպիսիք վնասում են ընդդիմադիր պայքարի տրամաբանությունը, օգնում իշխանությանը, որովհետև ստեղծած բովանդակությունը խիստ քաղաքականացված է՝ մոտիվացիան ապագայի իշխանությունում տեղ ունենալն է. ուստի՝ մարտերն ավելի շատ ներսում են լինում։ Իրենց պայքարը ոչ թե այս վարչախմբին հեռացնելու համար է, այլ՝ իշխանության:
Հարցին, թե ինչու իշխանության ներկայացուցիչներ չեն հրավիրվում իր հաղորդումներին, պատասխանում է՝ ի՞նչ պետք է նրանք ասեն իմ եթերից․ ինչ ասում են ազգային ժողովում, կառավարության նիստերում, բավարար է հասկանալու համար նրանց դիրքորոշումը:
«Չեմ կարող հանդուրժել որևէ հյուրի, որ պիտի եթերում փորձի համոզել, որ Քարվաճառը հայկական չէ. իրենք ինձ չեն կարող համոզել, ես էլ իրենց։ Եթերում մարտեր առանց կանոնների չեմ ուզում բեմադրել»:

В прошлом мою Родину не продавали: это для тех людей, которые скажут, а почему раньше не говорил – Давид Саркисян
04/03/2023 14:58
«Журналисты, которые критикуют власть, часто становятся мишенью властей. Ответ на вопрос, а почему раньше не говорил – четкий: в прошлом мою Родину не продавали. Большая часть моих программ до апреля 2018 года доступна, могут посмотреть», - заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am журналист, автор и ведущий программы «Орахндир» («Вопрос дня») Давид Саркисян.
«Для меня самые комичные комментарии, когда пишут «Эти журналисты постоянно говорят». Дело журналистов – говорить, а не как часто примитивно пишут, взять оружие и пойти на границу, особенно, когда те, кто отправляет журналистов на границу, даже не знают, где эта граница», - сказал журналист.
По оценке Давида Саркисяна, в период «пост-истины» работа журналистов максимально осложнилась: «Посмотрите, кто в Армении является медиалицами, имеющими больше всего последователей? Это не журналисты, но они позволяют себе делать заявления политического содержания: профессиональная подготовленность каждого из них крайне подозрительна. Этот феномен был всегда.
В советские годы была шутка про азербайджанцев: когда одного азербайджанского писателя спрашивают, что ты читаешь, он отвечает: я не читатель, я писатель. Теперь то же самое у нас: люди считают, что писать статусы в Facebook или открыватьTelegram-канал с несколькими десятками последователей – производить очень серьезный медиаконтент, а сами они – мозговой центр, аналитики».
По словам журналиста, они наносят вред оппозиционной борьбе и помогают властям, поскольку большая часть их утверждений – крайне политизированы, а их мотивация – занять место в будущей власти, посему они ведут борьбу не для отстранения этой власти, а за приход к власти.
На вопрос, почему он не приглашает на свои передачи представителей власти, Давид Саркисян ответил: «А что должны сказать представители власти в эфире моей программы? То, что говорят в Национальном Собрании, на заседаниях правительства полностью   достаточно, чтобы понять их позицию».
«Я не могу проявлять терпимость к какому-то гостю, который пытается уговорить меня в эфире, что Карвачар – не армянский: они не могут уговорить меня в этом, а я их. Не хочу устраивать в эфире бои без правил», -сказал журналист.