«Հրապարակ». Ստեփանակերտ-Բաքու հանդիպումն ավարտվել է զրոյական արդյունքով, և ապագա հանդիպումների մասին էլ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել
04/03/2023 09:41
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, մարտի 1-ին կայացավ Ստեփանակերտ-Բաքու առաջին հանդիպումը։ Ալիևը Մյունխենում խոստացել էր բանակցող նշանակել և նշանակել է Միլի մեջլիսի պատգամավոր Ռամին Մամեդովին։ Ներկա է եղել նաև «Բնական պաշարների ապօրինի շահագործումը հետաքննող մոնիտորինգային խմբի» ղեկավար Մասիմ Մամեդովը։ Հայկական կողմից մասնակցել են Արցախի ԱԽ քարտուղար Սամվել Շահրամանյանը, ԱԽ նախկին աշխատակից Սերգեյ Մարտիրոսյանը և Կաշենի հանքի տերը։ Ներկա է եղել նաև խաղաղապահների հրամանատար Անդրեյ Վոլկովը։
Թեև «Արցախպրեսը» հաղորդել է, որ «Օրակարգային բոլոր հարցերի քննարկման արդյունքներով ձեռք են բերվել կոնկրետ պայմանավորվածություններ, որոնք ադրբեջանական կողմը պարտավորվել է զեկուցել վերադասին և առաջիկա օրերի ընթացքում, խաղաղապահ զորախմբի միջոցով, արդյունքների մասին տեղեկացնել արցախյան կողմին», սակայն հանդիպումն արդյունավետ չի եղել։
Ադրբեջանցիները փորձել են խոսակցությունը տանել «Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայ բնակչության՝ Ադրբեջանին վերաինտեգրվելու հարցերի» ուղղությամբ, հետագայում նման տեղեկատվություն են հրապարակել, սակայն իրականում հայկական կողմը հրաժարվել է քննարկել «քաղաքական հարցեր»՝ նշելով, որ այդ հարցերի քննարկման համար կան հատուկ ձևաչափեր, մեկը Մինսկի խումբն է, մյուսը՝ եռակողմ հանդիպումների ֆորմատը, իսկ իրենք լիազորված են միայն միջանցքի բացման, գազի ու հոսանքի մատակարարման վերականգնման և առավելագույնը՝ Կաշենի և Դրմբոնի հանքերում ադրբեջանական մեկանգամյա շրջայցի կազմակերպման հարցերը քննարկելու։ Ըստ էության, հանդիպումն ավարտվել է զրոյական արդյունքով, և ապագա հանդիպումների մասին էլ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել»։

«Грапарак»: Встреча Степанакерт-Баку завершилась с нулевым результатом, не достигнута также договоренность о дальнейших встречах
04/03/2023 12:08
Газета «Грапарак» пишет: «Как известно, 1 марта состоялась первая встреча Степанакерт-Баку. Алиев обещал в Мюнхене назначить переговорщика и назначил депутата Милли Меджлиса Рамина Мамедова. На встрече присутствовал также руководитель группы по вопросам незаконной эксплуатации природных ресурсов Масим Мамедов. С армянской стороны участвовали секретарь Совета безопасности Арцаха Самвел Шахраманян, бывший сотрудник СБ Сергей Мартиросян и владелец Кашенского месторождения. Присутствовал также командующий российским миротворческим контингентом Андрей  Волков.
Хотя «Арцахпресс» сообщил, что «по итогам обсуждения всех вышеперечисленных вопросов были достигнуты конкретные договоренности, о которых азербайджанская сторона обязалась доложить вышестоящим инстанциям, а в ближайшие дни посредством миротворческого контингента проинформировать арцахскую сторону о результатах», однако встреча не была эффективной.
Азербайджанцы пытались направить разговор в направлении «вопросов реинтеграции в Азербайджан армянского населения Карабаха», потом опубликовали сообщение от этом, однако армянская сторона отказалась обсуждать «политические вопросы», отметив, что для обсуждения этих вопросов есть специальные форматы – Минская группа и формат трехсторонних встреч, а они уполномочены обсуждать только вопросы открытия коридора, восстановления электроснабжения и бесперебойной подачи газа, и максимум, проведения разового визуального мониторинга азербайджанской специализированной группой на территории Кашенского и Дромбонского рудников.
По сути, встреча завершилась с нулевым результатом, не достигнута также договоренность о дальнейших встречах».