Իմ տեղեկություններով՝ կարմրուկի տարածումը ներհիվանդանոցային է եղել. տարածման օղակում դեր է ունեցել չպատվաստված բուժաշխատողը. Արսեն Թորոսյան
06/03/2023 14:23
Առողջապահության նախկին նախարար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը հայտարարել է, թե, իր տեղեկություններով, Հայաստանում կարմրուկի տարածման դեպքը ներհիվանդանոցային է եղել:
«Իմ տեղեկություններով՝ տարածումը ներհիվանդանոցային է եղել, այսինքն՝ հիվանդանոցի ներսից է տարածվել հիվանդ երեխայից մյուսներին։ Նաև  մի ինֆորմացիա կա, որ տարածման օղակում դեր է ունեցել չպատվաստված բուժաշխատողը, ինչն, ինքնին, ցավալի է»,- նշել է Թորոսյանը։
Նրա խոսքով՝ բուժաշխատողները կոչված են օգնելու հանրությանը, որ դիմակայեն հիվանդություններին, բայց «երբեմն նրանք էլ են տուրք տալիս դավադրապաշտական տեսություններին»։
«Փաստորեն, ոչ միայն իրենք չեն պատվաստվում, իրենց երեխաներին չեն պատվաստում, այլև ուրիշներին կոչ են անում չպատվաստել։ Փաստացի, մենք ունենում ենք բավական մեծ թվով չպատվաստված քաղաքացիներ»,- ասել է ՔՊ-ականը։
Նախկին նախարարը կոչ է անում պատվաստվել կարմրուկի դեմ ու վստահել միայն պաշտոնական լրահոսին։
«Մենք ձեզ ապացուցել ենք, որ ոչինչ չենք թաքցնում»,- հավելել է Արսեն Թորոսյանը։
Ժամը 11:00-ի դրությամբ Հայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 20-ի, հոսպիտալացված է 19 քաղաքացի, 1-ը դուրս է գրվել:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր հայտարարել էր, որ կարմրուկի առաջին դեպքը Հայաստան  է  ներթափանցել արտերկրից, հիվանդը երեխա է եղել, որից հետո վարակվել են այլ անձինք։

По моим сведениям, причиной распространения кори стал случай внутрибольничного заражения – Арсен Торосян
06/03/2023 17:31
Бывший министр здравоохранения Арсен Торосян, депутат парламента от фракции «Гражданский договор» Арсен Торосян заявил, что, по его сведениям, причиной распространения кори в Армении стал случай внутрибольничного заражения.
«По моим сведениям, распространение было внутрибольничным, то есть, инфекция распространилась внутри больницы и передалась от одного ребенка к другому. Есть также информация, что в цепочке распространения сыграл роль невакцинированный медработник, что само по себе, прискорбно», - отметил Арсен Торосян.
По его словам, призвание медработников помогать обществу в противостоянии болезням, однако «иногда они сами поддаются теориям заговора».
«Фактически, не только они не вакцинируются, не вакцинирует своих детей, но и призывают других не вакцинироваться. Фактически, в итоге у нас бывает довольно большое число невакцинированных граждан», - сказал депутат.
Бывший министр призвал вакцинироваться против кори и доверять только официальным новостям.
«Мы вам доказали, что ничего не скрываем», - добавил Арсен Торосян.
По состоянию на 11:00, в Армении число случаев заражения корью увеличилось до 20, госпитализированы 19 граждан, 1 пациент выписан.
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян заявила, что первый случай кори проник в страну из-за границы: заболел ребенок, после чего уже заразились другие.