Կա՞ վստահություն, որ եթե Դիմադրության շարժումը չլիներ, Սյունիքն այսօր Հայաստան կլիներ. Վանեցյան
Դուք ինձ կհարցնեք, թե ինչ հաջողություններ ենք ունեցել. իսկ համոզվա՞ծ եք, որ չլիներ 2022թ. ապրիլին մեկնարկած պայքարը, այսօր մենք ունենալու էինք Սյունիք։ Իսկ վստա՞հ եք, որ եթե չլինեինք փողոցում, եթե չլինեին այդ բողոքի ակցիաները, այսօր ունենալու էինք նույն իրավիճակը, որ ունենք, 24News.am-ի «Հարցազրույց» հաղորդման շրջանակներում ասել է «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե Նիկոլ Փաշինյանն ուզում էր Սյունիքը հանձնել, բայց ընդդիմության՝ փողոց գալով նա կանգնեց, Արթուր Վանեցյանը պատասխանել է.
«Նիկոլ Փաշինյանը չէր ուզում հանձնել, Նիկոլ Փաշինյանը ցույց էր տալիս, որ մեր ժողովուրդն ու պետությունն այլևս դիմադրելու ռեսուրս չունեն։ Չե՞ք տեսնում, միջազգային բոլոր հանդիպումներին նա խեղճացած, վախեցած խոսակցություններ է վարում, թե՝ վայ, խնդրում եմ, միայն մեր վրա չհարձակվեք։ Առավոտից իրիկուն խաղաղություն է մուրում և փորձում է համոզել բոլորիս, որ իբր այլ տարբերակ չկա»։
Հարցին, թե Երևանի փողոցներում քայլող 20 հազար մարդը ինչպե՞ս է այդպես մեծ, աշխարհաքաղաքական գործընթացը կանխել, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահն արձագանքել է.
«Աշխարհը տեսնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ինքնուրույն չի կարող հանդես գալ Հայաստանի Հանրապետության անունից և ասել այն կարծիքը, որն ինքը հնչեցնում է։ Միջազգային հանրությունը տեսնում է, որ Հայաստանում կա մարդկանց մի մեծ զանգված, որը դեմ է այդ օրակարգին»։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե այդ մեծ զանգվածն, ամեն դեպքում, կասկածի տակ չի դնում 2021 թվականի ընտրությունների արդյունքները՝ Վանեցյանն ասել է, որ թե՛ «Պատիվ ունեմ»-ը, թե՛ «Հայաստան» դաշինքը, և թե՛ այլ քաղաքական ուժեր ՍԴ-ում բողոքարկել են ընտրությունների արդյունքները։
«Մենք գնահատական տվել ենք ընտրությունների վերաբերյալ, բայց, այնուամենայնիվ, իհարկե, պետք է փաստենք, որ 600 հազարից ավելի մարդ ձայն է տվել Նիկոլ Փաշինյանին։ Մարդկանց հետ շփվելով ես եկել եմ այն համոզմունքին, որ պատերազմով վախեցնելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարողացավ խաբել մարդկանց և ստանալ ձայներ»։

Артур Ванецян: Есть уверенность в том, что если бы не было Движения сопротивления, Сюник был бы сегодня армянским?
«Вы спросите меня: каких успехов мы достигли? А вы уверены, что если бы не было начавшейся в апреле 2022 года борьбы, Сюник сегодня был бы армянским? А вы уверены, что если бы мы не вышли на улицу, если бы не было этих акций протеста, сегодня мы имели бы такую же ситуацию, какую имеем», - заявил в интервью 24News.am председатель партии «Родина», бывший директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян.
На замечание журналиста, то есть, Никол Пашинян хотел сдать Сюник, но оппозиций, выйдя на улицу, остановила этот процесс, Артур Ванецян ответил:
«Никол Пашинян не хотел сдать, Никол Пашинян демонстрировал, что у народа и государства нет ресурсов для сопротивления. Разве не видите, какой он забитый, напуганный на всех международных встречах, только и просит: не нападайте на нас. С утра до вечера вымаливает мир и пытается уговорить всех нас, что якобы другого варианта нет».
На вопрос, как шагающие по улицам Еревана 20 тысячам людей предотвратили такой большой геополитический процесс, председатель партии «Родина» ответил:
«Мир видит, что Никол Пашинян не может самостоятельно выступать от имени Республики Армения и выражать то мнение, которое озвучивается. Международное сообщество видит, что в Армении есть большая масса людей, которые выступают против этой повестки».
Что касается вопроса о том, что эта большая масса людей, тем не менее, не ставит под сомнение результаты парламентских выборов 2021 года, Артур Ванецян отметил, что и блок «Честь имею», и блок «Армения», и другие политические силы обжаловали результаты этих выборов в Конституционном суде.
«Мы дали свою оценку, но тем не менее, нужно констатировать, что за Никола Пашиняна проголосовали более 600 тысяч человек. Общаясь с людьми, я пришел к тому убеждению, что Николу Пашиняну, пугая войной, удалось обмануть людей и получить их голоса».