Սոթքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ կրակոցներ են հնչել․ «Փաստինֆո»
Գիշերը հանգիստ չի անցել Գեղարքունիքի մարզի Սոթք բնակավայրի դիրքերում։ Սոթքի բնակիչներից մեկը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրել է, որ գիշերը կրակոցի ձայներ են լսվել, ադրբեջանցիները կրակ են բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ։
«Գիշերը 10-ից հետո Սոթքում տեղակայված հայ դիրքապահների ուղղությամբ կրակոցներ են հնչել։ Դրանք մի քանի րոպե են տևել»,- հայտնել է բնակիչներից մեկը՝ հավելելով, որ վերջին երկու շաբաթում առաջին անգամ են գյուղում կրակոցների ձայներ լսել։
«Տեղեկությունը փորձեցինք պարզել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։ Նախարարության մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ հրադադարի խախտումների վերաբերյալ ՀՀ ՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածում։ Մեր դիտարկմանը՝ եթե մինչև այժմ պաշտպանական գերատեսչությունը հաղորդագրություն չի տարածել, կարելի՞ է ենթադրել, որ կրակոցներ չեն եղել, Թորոսյանը հստակեցրեց. «Հրադադարի ցանկացած ինտենսիվ խախտման պարագայում ՀՀ ՊՆ-ն պաշտոնական հաղորդագրություն տարածում է»,- ասաց Թորոսյանը։
Այսպիսով՝ կարող ենք արձանագրել, որ կրակոցներ եղել են, բայց ոչ ինտենսիվ, ուստի ՊՆ-ն հաղորդագրություն չի տարածել», - գրում է լրատվամիջոցը։

В Сотке были слышны звуки выстрелов: азербайджанцы стреляли по армянским позициям – «ФактИнфо»
Ночью на позициях, расположенных в направлении населенного пункта Сотк, было неспокойно. Один из жителей Сотка сообщил «ФактИнфо», что ночью слышал звуки выстрелов, азербайджанцы открыли огонь по армянским позиций.
«Ночью, после 10 часов, были слышны выстрелы в направлении армянских позиций, расположенных в Сотке. Они продолжались несколько минут», - сказал один из жителей Сотка, добавив, что за последние две недели в селе впервые были слышны звуки выстрелов.
«Мы попытались уточнить эту информацию в министерстве обороны Армении. Пресс-секретарь Минобороны Арам Торосян отметил в беседе с нами, что министерство обороны Армении распространяет сообщения о нарушениях режима прекращения огня. На наше замечание, если до сих пор министерство обороны не распространило сообщение, то можно предположить, что выстрелов не было, Торосян уточнил: ″Минобороны распространяет сообщение в случае любого интенсивного нарушения режима прекращения огня″.
Таким образом, можем констатировать, что выстрелы были, но неинтенсивные, поэтому министерство обороны не распространило сообщение», - пишет издание.