Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի դիվերսիոն խմբի հանցավոր գործողությունների առնչությամբ հարուցվել է քրգործ
2023թ. մարտի 5-ին, ժամը 10։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինուժի դիվերսիոն խումբը Արցախի Հանրապետության ներքին վիճակը ապակայունացնելու նպատակով, Արցախի Հանրապետության տարածքում՝ «Ղայբալիշեն» կոչվող տեղանքից արևմուտք ընկած հատվածում, Արմենավան գետի ձախ ափին, իրականացրել է մարդկանց ոչնչացնելուն, նրանց մարմնական վնասվածքներ պատճառելուն, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, գույք ոչնչացնելուն կամ վնասելուն ուղղված գործողություններ: Կիրառելով տարբեր տրամաչափի զինատեսակներ, դիվերսիոն խումբը հարձակվել է նկարագրված տեղանքով անցնող ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության ծառայողական «ՈՒԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենայի վրա՝ ուղղակի դիտավորությամբ, ապօրինաբար կյանքից զրկելով ոստիկանության փոխգնդապետ Արմեն Մայորի Բաբայանին, ոստիկանության մայոր Դավիթ Վալերիի Դանիելյանին և ոստիկանության լեյտենանտ Արարատ Թելմանի Գասպարյանին, իսկ ոստիկանության լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյանին պատճառել է մարմնական վնասվածքներ:
Ինչպես տեղեկացնում են Արցախի դատախազությունից, սույն դեպքի առթիվ 05.03.2023թ. ԱՀ քննչական կոմիտեում հարուցվել քրեական գործ՝ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 415-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով: Կատարվում է նախաքննություն:
Քրեական գործի մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում է ԱՀ գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված և ընդհանուր բնույթի հանցագործությունների գործերով բաժինը:

Уголовное дело возбуждено по факту диверсии со стороны Азербайджана в Арцахе
По факту диверсии со стороны Азербайджана и убийства троих служащих полиции в Арцахе возбуждено уголовное дело. Об этом сообщает пресс-служба генпрокуратуры Арцаха.
Как отмечается в сообщении, около 10 часов 5 марта диверсионная группа вооруженных сил Азербайджанской Республики с целью дестабилизации внутренней ситуации в Республике Арцах, на территории Республики Арцах, на левом берегу реки Арменаван осуществила действия, направленные на уничтожению людей, причинение им телесных повреждений, повреждению дорог и средств связи. Применив оружие разного калибра, диверсионная группа осуществила нападение на служебный автомобиль марки «УАЗ» паспортно-визового управления МВД Республики Арцах, умышленно застрелив подполковника полиции Армена Майоровича Бабаяна, майора полиции Давида Валерьевича Даниеляна и лейтенанта полиции Арарата Тельмановича Гаспаряна, а лейтенанту полиции Давиду Ашотовичу Овсепяну нанеся телесные повреждения.
По данному факту в Следственном комитете Республики Арцах возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного статьей 415 Уголовного кодекса Республики Арцах.