Կարմրուկի առաջին դեպքը Հայաստան ներթափանցել է արտերկրից. հիվանդներից 15-ը երեխա են, 5-ը՝ մեծահասակներ. Անահիտ Ավանեսյան
06/03/2023 12:17
Ժամը 11:00-ի դրությամբ Հայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 20-ի, հոսպիտալացված է 19 քաղաքացի, 1-ը դուրս է գրվել, լրագրողների հետ հանդիպմանն իրավիճակը ներկայացրեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա ասաց, որ բոլոր պացիենտների վիճակը միջին ծանրության է, բոլորը գտնվում են բժիշկների խիստ հսկողության տակ։
«Հիվանդներից 15-ը երեխա են, 5-ը՝ մեծահասակներ»,- նշեց նախարարը։
Կարմրուկը սուր վարակիչ հիվանդություն է, որը տարածվում է օդակաթիլային ճանապարհով։ Առաջին դեպքը Հայաստան  է  ներթափանցել արտերկրից, հիվանդը երեխա է եղել, որից հետո վարակվել են այլ անձինք։
Ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը գլխավորում է ինքը՝ Ավանեսյանը։ Իրականացվում են հրատապ միջոցառումներ, նաև որոշակի փոփոխություններ են իրականացվում՝ ակտիվացնելու պատվաստումները։
«Շատ կարևոր է վաղ հայտնաբերումը, կոնտակտավորների հստակ պարզաբանումը, 72 ժամվա ընթացքում կոնտակտավորների պատվաստումը ու նրանց մեկուսացումը»,- նշեց Ավանեսյանը՝  ընդգծելով, որ կարմրուկի կանխարգելման ամենագործուն միջոցը պատվաստումն է։
Սահմանված է երկու դեղաչափով պատվաստում. առաջինը մեկ տարեկան երեխաներին, 2-րդ դեղաչափը՝ 4-ից մինչև 6 տարեկան։

Первый случай кори проник в страну из-за границы – Анаит Аванесян
По состоянию на 11:00, число случаев заражения корью увеличилось до 20, госпитализированы 19 граждан, 1 пациент выписан, заявила сегодня в ходе встречи с журналистами министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Она отметила, что состояние всех пациентов оценивается как средней тяжести, они находятся под контролем врачей.
«15 заболевших – дети, 5 – взрослые», - сказала министр.
Корь – острое инфекционное вирусное заболевание с очень высоким уровнем заразности. Инфекция передается воздушным путем. Первый случай кори проник в страну из-за границы: заболел ребенок, после чего уже заразились другие.
Сразу после выявления первого случая, была сформирована рабочая группа, которую возглавляет сама Аванесян. Проводятся оперативные мероприятия, а также определенные изменения для адаптации к ситуации и активизации прививок против кори.
«Очень важны ранняя диагностика и профилактика, уточнение тех, кто контактировал с больными, вакцинация контактировавших в течение 72 часов и их изоляция», - отметила Аванесян, подчеркнув, что главным средством профилактики кори является вакцинация.
Согласно Национальному календарю профилактических прививок, прививки проводятся двукратно: детям в возрасте 1 года и детям от 4-х до 6 лет.