Ադրբեջանական կողմի զոհերն ու վիրավորները դեպքի վայրից դուրս են բերվել ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ. Արցախի պետնախարար
07/03/2023 14:30
Մարտի 5-ի ահաբեկչական գործողությունից հետո ադրբեջանական կողմի զոհերն ու վիրավորները դեպքի վայրից դուրս են բերվել ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ, այս մասին «Հանրային» հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է Արցախի Հանրապետության պետական ախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
«Ադրբեջանական կողմը դիմել է ռուս խաղաղապահներին և խնդրել, որ դադարեցվի կրակը, որպեսզի հնարավորություն ունենան դուրս հանել զոհերին և վիրավորներին, նաև՝ կրակի տակ գտնվող անձանց»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ ռուս խաղաղապահների ջանքերով հնարավոր է եղել փրկել ոստիկանության ծառայողներից մեկի կյանքը։
«Դա տեղի ունեցավ ռուս խաղաղապահների օպերատիվ արձագանքի շնորհիվ։ Մենք սա պետք է գնահատենք»,- նշել է Արցախի պետնախարարը։
Գուրգեն Ներսիսյանն  ընդգծել է, որ Ադրբեջանը բացահայտ ցուցադրել է, որ Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապվելու որևէ տարբերակ ունենալ չի կարող, իսկ Հայաստանից Արցախ զենք տեղափոխելու պատրվակը Ադրբեջանն օգտագործում է իր հանցավոր արարքը քողարկելու համար:
Պետնախարարի խոսքով՝  Արցախի Հանրապետությունն ունի բավարար ապացույցներ և դրանք կներկայացնի միջազգային կառույցներին՝ ապացուցելու ադրբեջանական այս հանցագործությունը:
Հիշեցնենք՝ մարտի 5-ին՝ առավոտյան ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ է բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։
Դիվերսիոն ներթափանցման հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 ծառայող.
Փոխգնդապետ՝ Արմեն Մայորի Բաբայան
Մայոր՝ Դավիթ Վալերիի Դանիելյան
Լեյտենանտ՝ Արարատ Թելմանի Գասպարյան:
Եվս մեկ ծառայող՝ լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյանը, ստացել է կրծքավանդակի հրազենային վիրավորում և գտնվում է հանրապետական բժշկական կենտրոնում:

Тела погибших и раненых азербайджанцев вывезены с места происшествия при посредничестве российских миротворцев – госминистр Арцаха
После террористического акта 5 марта тела погибших и раненых с азербайджанской стороны вывезены с места происшествия при посредничестве российских миротворцев, об этом заявил государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян в эфире Общественного телевидения Армении.
«Понеся потери в ходе диверсии, азербайджанская сторона обратилась к российским миротворцам и попросила помочь прекратить огонь, чтобы получить возможность вывести раненых и тела погибших», - сказал он.
Госминистр также сообщил, что благодаря оперативной реакции миротворцев удалось спасти жизнь одного из арцахских полицейских.
«Это произошло благодаря оперативной реакции миротворцев. Мы должны ценить это», - отметил Гурген Нерсисян.
Он подчеркнул, что Азербайджан таким образом пытался показать, что у армян Арцаха не может быть какой-либо дороги для обеспечения связи с внешним миром, а заявления Баку о якобы имеющих место поставках оружия из Армении являются лишь оправданиями, которыми Азербайджан пытается скрыть свои преступления.
По словам госминистра, у Республики Арцах есть достаточно доказательств и они будут представлены международным структурам, чтобы доказать преступление Азербайджана.
Напомним, 5 марта около 10:00 часов диверсионная группа ВС Азербайджана обстреляла дежурную машину паспортно-визового управления полиции Республики Арцах. Инцидент произошел на участке «Хайпалу».
В результате диверсионного проникновения азербайджанских вооруженных сил были убиты трое сотрудников полиции: подполковник, Армен Бабаян, майор Давид Даниелян, лейтенант Арарат Гаспарян.
Еще один сотрудник полиции – лейтенант Давид Овсепян – получил огнестрельное ранение в грудь и был прооперирован в Республиканском медицинском центре Степанакерта. Его состояние оценивается как стабильно тяжелое.