Արարատ Միրզոյանը Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է  տարածաշրջանային հարցեր
07/03/2023 18:45
Արարատ Միրզոյանը Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցեր
Մարտի 7-ին աշխատանքային այցով Կահիրեում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլ Ղեյտի հետ, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Զրուցակիցները շեշտել են, որ հայ և արաբ ժողովուրդների հարաբերությունները հիմնված են դարավոր բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա՝ այս համատեքստում նշելով նաև արաբական երկրներում հայ համայնքների դերը:
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ Արաբական աշխարհի երկրներում հայկական ներկայությունը քրիստոնյա և մուսուլման ժողովուրդների համակեցության լավագույն օրինակն է: Այս առնչությամբ նախարար Միրզոյանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի՝ տարբեր հարթակներում կրոնական գործոնն արհեստականորեն շահարկելու, արաբական աշխարհի երկրների հետ ՀՀ փոխգործակցության ավանդական հիմքերը խաթարելու անհիմն փորձերը:
Կարևորվել է պարբերական կապերն ու քաղաքական երկխոսությունը Արաբական պետությունների լիգայի հարթակում և անդամ երկրների հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող մի շարք հարցերի։
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր զրուցակցին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիաների հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև 2022թ․ դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Арарат Мирзоян обсудил с генсеком Лиги арабских государств вопросы региональной безопасности
Находящийся с рабочим визитом в Каире министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 7 марта встретился с генеральным секретарем Лиги арабских государств Ахмедом Абуль Гейтом, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники подчеркнули, что отношения между армянским и арабским народами основаны на многовековой дружбе и взаимном уважении, отметив в данном контексте также роль армянских общин в арабских странах.
Стороны с удовлетворением отметили, что армянское присутствие в странах арабского мира является лучшим примером сосуществования народов, исповедующих христианство и ислам. В этой связи министр Мирзоян подчеркнул недопустимость необоснованных попыток Азербайджана искусственно манипулировать религиозным фактором на различных площадках, подорвать традиционные основы взаимодействия Армении со странами арабского мира.
Была отмечена важность периодических связей и политического диалога на площадке Лиги арабских государств, а также со странами-членами организации.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся региональной и международной безопасности и стабильности.
Глава МИД Армении представил своему собеседнику ситуацию, сложившуюся в регионе вследствие агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха и Армении, а также подробности гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе вследствие блокировки Лачинского коридора с декабря 2022 года.