Բոլոր բարեփոխումների իմաստը և նպատակը պատժի կրման հստակ ստանդարտ սահմանելն է. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայություն, ծանոթացել կառույցի 2022 թվականի կատարողականին, գործունեության արդյունքներին և առաջիկա ծրագրերին:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Սարգիս Թորոսյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Քրեակատարողական ծառայության ղեկավար Սերգեյ Ատոմյանը, պաշտոնատար անձինք:
Վարչապետին նախ ներկայացվել են 2022 թվականին կատարված շինբարեկարգման աշխատանքները: Ըստ զեկույցի, նախորդ տարվա ընթացքում քրեակատարողական հիմնարկներում կատարվել են երկու անգամ ավելի մեծ ծավալի շինբարեկարգման աշխատանքներ, քան նախորդ հինգ տարիները միասին վերցված, ըստ այդմ՝ 2017-2021թթ. իրականացվել է 545 մլն 613 հազար դրամի, իսկ 2022-ին՝ 1 մլրդ 289 մլն 959 հազար դրամի: Ներկայացվել են նաև ՔԿՀ շենքային պայմանների բարելավման առաջիկա ծրագրերը. նախատեսվում է, որ դրանց ծավալը կհասնի 2 մլրդ 52 մլն դրամի: Ներկայումս ընթացքի մեջ են նոր ՔԿՀ-ի կառուցման մրցույթի կազմակերպման աշխատանքները: Վերջինիս կառուցման արդյունքում նախատեսվում է փակել Երևանում գործող 4 ՔԿՀ:
Զեկույցի համաձայն, Քրեակատարողական համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ ներդրվել է օտարերկրյա քաղաքացիներին պետական միջոցների հաշվին թարգմանչական ծառայություններ մատուցելու ծրագիր, քանի որ ՔԿՀ-ներում անազատության մեջ ամսական պահվում է մոտ 125 օտարերկրյա քաղաքացի: 2022թ. կատարվել է 304 թարգմանություն:
Հանդիպմանը քննարկվել են օպերատիվ ստորաբաժանման նոր մոդելի ներդրման հետ կապված ծրագրերը, առաջարկվել է Կենտրոնական մարմնի օպերատիվ վարչության ստեղծման տարբերակը: Ներակայացվել են նաև «Արմավիր» ՔԿՀ-ում կառավարման նոր մոդելի ներդրման հետ կապված ծրագրերը. արդյունքում նախատեսվում է ստեղծել Կանոնակարգի կառավարման բաժին:
Ավտոտրանսպորտային միջոցների օպտիմալացման հետ կապված զեկուցվել է, որ քրեակատարողական ծառայության հաշվեկշռում առկա է եղել թվով 82 տրանսպորտային միջոց, որից 11 տրանսպորտային միջոց հանձնվել է պետական գույքի կառավարման կոմիտե, 6 տրանսպորտային միջոցի հանձնումը ընթացքի մեջ է: 2022թ. տարեվերջին ձեռք է բերվել 10 նոր հատուկ նշանակության տրանսպորտային միջոց, մնացորդը կազմում է թվով 75 տրանսպորտային միջոց: Առաջարկվել է ձեռք բերել թվով 16 էլեկտրոմոբիլ, դուրս գրել ևս 26 տրանսպորտային միջոց, որի արդյունքում ակնկալվում է տարեկան մինչև 58 մլն դրամի տնտեսում, պետական գույքային ֆոնդի թարմացում, ծառայության արդյունավետության բարձրացում:
Անդրադարձ է եղել նաև 2022թ. անազատության մեջ գտնված անձանց վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներին: Մասնավորապես, նշվել է, որ ՔԿՀ-ներում ընդհանուր առմամբ պահվում է 2265 դատապարտված և կալանավորված անձ: Ընդհանուր առմամբ, հանրապետության ՔԿՀ-ները նախատեսված են 4491 անձի համար, այսինքն բեռնվածության հետ կապված խնդիրներ ներկայումս չկան:
Քննարկվել են նաև ազատությունից զրկված անձանց կրթության ապահովմանը, վերասոցիալականացման այլ միջոցառումներին, դատապարտյալների աշխատանքային զբաղվածությանը վերաբերող հարցեր:
Զեկուցվել է Կենտրոնական մարմնի և ՔԿՀ օպերատիվ ստորաբաժանումների կատարած աշխատանքների, քրեակատարողական ծառայողների նկատմամբ իրականացված ծառայողական քննությունների մասին: Անվտանգության ապահովման ոլորտում իրականացված աշխատանքների արդյունքում 2022թ․ ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում տեղադրվել է տեսահսկման սարքավորումածրագրային նորագույն սերնդի համակարգ, իսկ ՔԿԾ կենտրոնական մարմնում կահավորվել է օպերատիվ կառավարման կենտրոնական կայանը:
Արտակարգ իրավիճակների դիմակայության մակարդակի արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ մշակվել է ՔԿՀ-ներում արտակարգ իրավիճակներում գործելու պլան, ինչպես նաև մշակվել և հաստատվել է ՔԿՀ-ներին սպառնացող և տեխնածին վտանգների հիման վրա, արտակարգ իրավիճակներում գործելու պլան:
Զեկուցվել է, որ ՔԿՀ-ներում բջջային ցանցի ճնշման համակարգերի ներդրման ուղղությամբ քննարկումներ են կազմակերպվել քննչական, օպերատիվ մարմինների և դատախազության, ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորների, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ներկայացուցիչների հետ: Աշխատանքների նպատակն է ներդնել այնպիսի համակարգ, որը կբացառի ՔԿՀ-ներում անազատության մեջ գտնվող անձանց հասանելիությունը բջջային և ինտերնետ ցանցին:
Տեղեկացվել է, որ Պարեկային ծառայության մոդելին համապատասխան աշխատանքներ են տարվում նաև «Արմավիր» ՔԿՀ-ում նոր աշխատակիցների ներգրավման ուղղությամբ: Ներկայումս ընթացքի մեջ են մոդելի մշակման աշխատանքները:
Պատասխանատուները զեկուցել են նաև, որ ՔԿՀ-ներում մատակարարվող սննդի նոր ծրագիրը գործում է արդյունավետ: Տրամադրվող բարձրորակ սննդից օգտվում է դատապարտյալ և կալանավորված անձանց 99,2 տոկոսը:
Ամփոփելով՝ վարչապետը կարևորել է Քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացվող բարեփոխումները, այդ թվում՝ շենքային պայմանների բարելավման, բարձր որակավորում ունեցող աշխատակիցների համալրման, քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի, դատապարտյալների զբաղվածության, կրթության հնարավորությունների ապահովման և այլ ուղղություններով: «Բոլոր բարեփոխումների իմաստը և նպատակը պատժի կրման հստակ ստանդարտ սահմանելն է»,- ասել է վարչապետը:

Никол Пашинян: Смысл и цель всех реформ – установить четкий стандарт отбывания наказания
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Уголовно-исполнительную службу министерства юстиции с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, министр юстиции Григор Минасян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель руководителя аппарата премьер-министра Саркис Торосян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, руководитель Уголовно-исполнительной службы Сергей Атомян и другие должностные лица.
Премьер-министру сначала были представлены осуществленные в 2022 году строительные работы, а также работы по благоустройству. Согласно докладу, в прошлом году было проведено больше таких работ, чем за предыдущие пять лет вместе: объем работ в 2017-2021 гг. составил 545 млн 613 тыс. драмов, а в 2022 году – 1 млрд 289 млн 959 тыс. драмов. Также были представлены предстоящие программы улучшения зданий пенитенциарных учреждений: планируется увеличить объем работы до 2 млрд. 52 млн. драмов. В настоящее время ведутся работы по организации конкурса по строительству нового пенитенциарного учреждения. В результате строительства последнего планируется закрыть 4 пенитенциарных учреждения, действующих в Ереване.
Согласно докладу, впервые в истории пенитенциарной системы была введена программа по предоставлению иностранным гражданам переводческих услуг за государственные средства, так как в настоящее время ежемесячно в пенитенциарных учреждениях содержится около 125 иностранных граждан. В 2022 году переводческие услуги были предоставлены 304 раза.
Были обсуждены программы, связанные с внедрением новой модели оперативного подразделения, был предложен вариант создания оперативного отделения Центрального органа. Также были представлены программы по введению новой модели управления в УИУ «Армавир».
В контексте оптимизации транспортных средств было доложено, что на балансе Уголовно-исполнительной службы было 82 единицы транспорта, из которых 11 были переданы в Комитет по управлению государственным имуществом, передача 6 транспортных средств находится в процессе реализации. В конце года 2022 года было куплено 10 новых специальных транспортных средств, остаток составляет - 75 единиц. Было предложено приобрести 16 электромобилей и передать в Комитет по управлению государственным имуществом еще 26 автомобилей. В результате ожидается экономия до 58 млн драмов в год, обновление государственного фонда недвижимости, повышение эффективности обслуживания.
Были затронуты также статистические данные о лишенных свободы в 2022 году лицах. В частности, было отмечено, что в УИУ находятся в общей сложности 2265 осужденных и заключенных. В общей сложности пенитенциарные учреждения предназначены для 4491 человек, т.е. нет проблем с нагрузкой.
Были также обсуждены вопросы, связанные с образованием лишенных свободы лиц, работы по ресоциализации и обеспечению занятости осужденных.
Было доложено, что в результате работы в области обеспечения безопасности в 2022 году в УИУ «Армавир» было установлено новейшее оборудование для видеонаблюдения, а в центральном органе Уголовно-исполнительной службы была создана центральная станция оперативного управления.
В контексте повышения эффективности уровня противостояния чрезвычайным ситуациям разработан план действий в чрезвычайных ситуациях в УИУ, а также разработан и утвержден план действий в чрезвычайных ситуациях, основанный на техногенных опасностях и угрозах для УИУ.
Было доложено, что в направлении внедрения систем глушения мобильной сети в УИУ были организованы обсуждения с представителями следственных, оперативных органов и прокуратуры, действующих в Армении операторов мобильной связи и министерства высокотехнологичной промышленности. Цель работ - внедрить такую систему, которая исключит доступ заключенных лиц к мобильной и интернет сети.
Было отмечено, что в соответствии с моделью Патрульной службы ведутся работы по привлечению новых сотрудников в УИУ «Армавир». В настоящее время ведутся работы по разработке модели.
Ответственные лица доложили также, что эффективно действует новая программа питания в УИУ. Предоставляемой высококачественной пищей пользуются 99,2% осужденных и арестованных лиц.
Подводя итоги, премьер-министр отметил важность осуществляемых в уголовно-исполнительных учреждениях реформ, в том числе по улучшению зданий, укомплектованию системы высококвалифицированными сотрудниками, борьбе с криминальной субкультурой, обеспечению занятости осужденных и возможностей образования и по другим направлениям. «Смысл и цель всех реформ - установить четкий стандарт отбывания наказания», - сказал премьер-министр.