Հայրենիք տալով կյանք չես փրկելու, պատիվդ ես կորցնելու, ուրիշներին ծառա ու ստրուկ ես դառնալու. Բագրատ Սրբազան
07/03/2023 16:00
Ժամանակին մտածում էինք կյանք տանք՝ հայրենիք փրկենք, հիմա մտածում ենք հայրենիք տանք, որ կյանք փրկենք։ Այս խոսույթը հատկապես տարածվեց 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ երկրի ղեկավարը հայտարարեց՝ պատերազմը դադարեցնելով փրկվեց 30.000 մարդ, բա մնացած հազարներն ի՞նչ եղան, ուրեմն նրանց համար էլ է այդ ղեկավարը պատասխանատու, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդման եթերում ասել է Տավուշի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը։
«Հայրենիք տալով կյանք չես փրկելու, հայրենիք տալով և պատիվդ ես տալու, և արժանապատվությունդ, էլ չեմ ասում ֆիզիկական գոյությունդ, ուրիշներին ծառա և ստրուկ ես դառնալու», - նշել է նա։
Սրբազանի գնահատմամբ, խաղաղության հասնում են միայն հաղթանակով, խաղաղություն մուրալը կործանարար է. «Եթե մենք որոշել ենք, որ սա մեր հայրենիքն է՝ Հայաստան աշխարհն իր Արցախով, ուրեմն այստեղ ենք ապրելու, գործելու, պայքարելու։ Նրանք, ովքեր այսպես չեն մտածում, թող գնան անուններն ու ինքնությունները փոխեն, հատկապես, եթե կառավարիչներ են։ Իրենք ոչ մի կապ չունեն մեր հայրենիքի, ժառանգության, կենսագրության հետ. իրենցը փողոցն է, սուտն ու կեղծիքը»։

Сдавая Родину, не спасешь свою жизнь, а потеряешь честь и достоинство, станешь слугой и рабом других – Баграт Галстян
07/03/2023 18:07
«В свое время мы думали: отдадим жизнь, чтобы спасти Родину, а сейчас думаем: отдадим Родину, чтобы спасти жизнь. Этот дискурс активизировался особенно после 44-дневной войны, когда премьер-министр страны заявил, что остановив войну, спасли жизнь 30.000 человек. А что произошло с остальными тысячами? Ведь вы несете ответственность и за них», - заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am  предводитель Тавушской епархии ААЦ  архиепископ Баграт Галстян .
«Сдавая Родину ты не спасешь свою жизнь, сдавая Родину, ты потеряешь свою честь и достоинство, не говорю уже о физическом существовании, превращении в слугу и раба других», - отметил он.
По оценке архиепископа, мира достигается только победой, вымаливать мир победу – это путь гибели. «Если мы решили, что это наша Родина, это наше наследие, наша биография – Армения с Арцахом – значит, мы должны жить, работать и бороться здесь. Те, кто так не думает, пусть меняют свои имена и идентичность. Они не имеют ничего общего с нашей Родиной, наследием, биографией: их место – улица, ложь и подлог», - сказал он.