Ադրբեջանը որդեգրել է լարվածության աճի գործելակերպ՝ փորձելով կեղծ տեղեկատվական հիմքեր ստեղծել ոչ միայն ԼՂ-ի, այլև ՀՀ-ի նկատմամբ նոր ագրեսիա ծավալելու համար․ ԱԳՆ
08/03/2023 15:39
ՀՀ ԱԳ հայտարարությունն Ադրբեջանի կողմից տարածված ապատեղեկատվության վերաբերյալ․
«Մարտի 7-ին Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը տարածել է միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու նպատակ հետապնդող հերթական հաղորդագրությունը, իբրև թե նույն օրը ՀՀ ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյունը ՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ անցել է Ստեփանակերտ-Ղայբալիշեն-Լիսագոր ճանապարհով և որ իբրև թե նույն ճանապարհով տեղի է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ անձնակազմի փոխադրում:
Պաշտոնապես շեշտում ենք, որ սույն տեղեկատվությունն ամբողջությամբ կեղծ է, չունի և չի կարող ունենալ որևէ փաստական հենք և աղերս իրականության հետ։
Նմանօրինակ «աղմկոտ բացահայտումներով» Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել՝
1. Մարտի 5-ին իր զինված ուժերի կողմից իրականացված ահաբեկչական ակտից, որին զոհ են գնացել Լեռնային Ղարաբաղի ՆԳՆ ոստիկանության անձնագրային ծառայության երեք աշխատակիցներ, մեկ աշխատակից վիրավորվել է,
2. Լաչինի միջանցքի առնչությամբ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումն իր կողմից չկատարելու և ի հեճուկս այդ որոշման՝ Լաչինի միջանցքը փակ պահելու փաստից,
3. 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ՝ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները չկատարելու փաստից:
Այս ակնհայտ փաստերից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու համար Ադրբեջանը որդեգրել է ապատեղեկատվության ու լարվածության աճի գործելակերպ՝ փորձելով կեղծ տեղեկատվական հիմքեր ստեղծել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլև Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ նոր ագրեսիա ծավալելու համար: Ընդ որում, Ադրբեջանն այդ քաղաքականությունն «արդարացնելու» համար շարունակում է արևմուտքում Հայաստանին որպես ծայրահեղ ռուսամետ, իսկ Ռուսաստանում՝ ծայրահեղ արևմտամետ ներկայացնելու իր քաղաքականությունը:
Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ որևէ ռազմամթերք կամ ռազմական նշանակության ապրանք Լաչինի միջանցքով չի տեղափոխվել ինչպես մինչև դրա շրջափակումը, այնպես էլ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից հետո։ Ավելին, վերահաստատում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետությունը բանակ չունի։ Այս տեղեկատվության իսկությունը ստուգելու համար Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու առաջարկը բազմիցս մերժվել է հենց Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից:
Վերահաստատելով Հայաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ձգտումը՝ ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության անհապաղ գործուղման անհրաժեշտությունը՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի սանձազերծումը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները»:

Азербайджан пытается создать ложные информационные основания для начала новой агрессии против Нагорного Карабаха и Армении – МИД
08/03/2023 18:42
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с распространенной Азербайджаном дезинформацией.
«7 марта оборонное ведомство Азербайджана распространило очередное сообщение, преследующее цель ввести в заблуждение международное сообщество, о том, что якобы в тот же день колонна военной техники ВС Республики Армения в сопровождении российских миротворцев проехала по дороге Степанакерт-Гайбалишен-Лисагор и якобы по той же дороге осуществлялась перевозка личного состава ВС Армении.
Официально подчеркиваем, что данная информация является полностью ложной, не имеет и не может иметь под собой никакой фактической основы и не соответствует действительности.
Таким "шумным разоблачением" Азербайджан пытается отвлечь внимание международного сообщества:
1. от террористического акта, совершенного вооруженными силами Азербайджана 5 марта, в результате которого жертвами стали три сотрудника паспортно-визового отдела полиции МВД Нагорного Карабаха, один сотрудник был ранен,
2. от факта невыполнения имеющего обязательную юридическую силу решения Международного суда ООН по вопросу блокады Лачинского коридора, а также от самой блокады, которая продолжается вопреки указанному решению,
3. от невыполнения взятых на себя международных обязательств по Лачинскому коридору, предусмотренных трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Для того чтобы отвлечь внимание международного сообщества от данных очевидных фактов, Азербайджан ведет политику дезинформирования и роста напряженности, пытаясь создать ложную информационную основу для новой агрессии не только в отношении Нагорного Карабаха, но и Республики Армения. При этом, Азербайджан для ″оправдания″ данной политики продолжает представлять Армению как крайне пророссийскую на Западе, а в России – как крайне прозападную.
Армения неоднократно заявляла, что по Лачинскому коридору как до его блокады, так и после 12 декабря 2022 года не перевозились ни боеприпасы, ни товары военного назначения. Более того, мы подтверждаем, что Республика Армения не имеет армии в Нагорном Карабахе. Предложение направить в Нагорный Карабах международную миссию по установлению фактов для проверки достоверности данной информации неоднократно отвергалось высшим руководством самого Азербайджана.
Подтверждая стремление Армении к достижению мира в регионе, еще раз подчеркиваем необходимость немедленно направить международную миссию по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор для предотвращения развязывания Азербайджаном новой агрессии и явной подготовки Азербайджана к тому, чтобы подвергнуть народ Нагорного Карабаха этническим чисткам и геноциду», - говорится в заявлении МИД Армении.