Հուսով եմ, որ Արցախի պետնախարարը կհայտարարի, որ իր խոսքը ճիշտ չի հասկացվել կամ ձևակերպվել. Աբրահամյան
«Արցախի պետնախարարը հայտարարում է, թե «ես որևէ կերպ չեմ պատկերացնում, որ երևանյան և ստեփանակերտյան դիրքորոշումների միջև կարող են տարբերություններ լինել և հակառակը, համոզված եմ, որ Երևանը, երբ հարցը վերաբերում է Արցախյան խնդրին, առավելապես հենվում է արցախյան իշխանությունների դիրքորոշման և կարծիքի վրա, որն ամբողջությամբ արտացոլում է Արցախի ժողովրդի նպատակները»:
Լրագրողի ճշտող հարցին, թե այս պահին ՀՀ իշխանությունների հետ մոտեցումների տարբերություններ չկա՞ն, պետնախարարը պատասխանում է` «որևէ կերպ»:
Ստացվում է, որ ըստ Արցախի պետնախարարի` ՀՀ իշխանությունների հնչեցրած այն մոտեցումները, թե միջազգային հանրության տեսանկյունից «Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջան է», «Արցախը կարող է ապագա ունենալ Ադրբեջանի կազմում», «Հայաստանն այլևս Արցախի անվտանգության երաշխավորը չէ», «Արցախի 120 հզ. հայերի պատճառով ՀՀ 3 մլն մարդու կյանքը վտանգի չենք ենթարկելու», «Արցախի հարցում ՀՀ-ն այլևս պատասխանատվություն չունի» ոչ միայն համահունչ է Արցախի իշխանության դիրքորոշմանը, այլ նաև արտահայտում է արցախցիների կամքը:
Ի՞նչ ասեմ` պետնախարարի առաջին քննությունն անբավարար եմ համարում, և եթե Արցախից այս դիրքորոշումը չխմբագրեն, ապա կարձանագրվի, որ ՀՀ իշխանության առաջ մղվող` Արցախի հանձնման գործընթացը լիակատար աջակցություն ունի Արցախի իշխանությունում:
Արցախի իշխանությունը, քաղաքական ուժերը պետք է հստակ դիրքորոշում արտահայտեն այս հայտարարության վերաբերյալ` կիսո՞ւմ են դիրքորոշումը, թե՞ ոչ:
Ներողություն եմ խնդրում լավատեսությանս համար, բայց հուսով եմ, որ պետնախարարը, հաշվի առնելով այդ ոլորտում անփորձությունն ու շփոթմունքի հավանականությունը, կհայտարարի, որ իր խոսքը ճիշտ չի հասկացվել կամ ձևակերպվել:
Լավատեսությանս հիմքում ոչ այդքան օբյեկտիվ գործոններն են, որքան զուտ մեծ ցանկությունս, որ Արցախում ներքաղաքական ճգնաժամեր չլինեն, պատասխանատու դեմքերը չձախողվեն, իսկ հայկական շահը չտրորվի»:

Надеюсь, госминистр Арцаха заявит, что его слова были неправильно поняты или сформулированы – Тигран Абрамян
08/03/2023 14:00
Секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян написал на свое странице в Facebook:
«Государственный министр Арцаха заявляет: ″Не могу представить, что между позициями Еревана и Степанакерта может быть разница, наоборот, убежден, что Ереван, когда дело касается проблемы Арцаха, основывается на мнении и позиции властей Арцаха, которые полностью отражают цели народа Арцаха″.
На уточняющий вопрос журналиста, на данный момент нет ли разницы в подходах с властями Армении, госминистр отвечает: «никоим образом».
Получается, что по словам госминистра, озвученные властями Армении подходы, что с точки зрения международного сообщества ″Нагорный Карабах – часть Азербайджана ″, ″Арцах может иметь будущее в составе Азербайджана″, ″Армения больше не является гарантом безопасности Арцаха″, ″Из-за 120 тысяч армян Арцаха Армения не может ставить под угрозу жизнь 3 млн. людей″, ″ В вопросе Арцаха у Армении больше нет ответственности″ не только созвучны с позицией властей Арцаха, но и выражают волю арцахского народа.
Что сказать, считаю неудовлетворительным первый экзамен госминистра, и если из Арцаха не отредактируют эту позицию, то будет констатировано, что продвигаемый властями Армении процесс сдачи Арцаха полостью поддерживается властями Арцаха.
Власти, политические силы Арцаха должны выразить четкую позицию относительно этого заявления: разделяют эту позицию или нет?
Извиняюсь за свой оптимизм, но надеюсь, что госминистр, учитывая неопытность в этой сфере и вероятность замешательства, объявит, что его слова были неправильно поняты или сформулированы.
В основе моего оптимизма лежат не столько объективные факторы, сколько просто большое желание, чтобы в Арцахе не было внутриполитических кризисов, ответственные лица не терпели фиаско, в армянские интересы не попирались».