ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում երաշխավորել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունը
ԵՄ-ն նախկինի պես մտահոգված է, որ Լաչինի միջանցքով տեղաշարժման ազատության շարունակավող խաթարումն ազդում է Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների վրա:
«ԵՄ-ն Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատուներին կոչ է անում երաշխավորել միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, և ենթարկվել Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշմանը։
ԵՄ-ն Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է անում շարունակել ներգրավվել երկխոսության մեջ, այդ թվում ՝ երկրների ղեկավարների մակարդակով։ Մենք անհամբեր սպասում ենք Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի աջակցությամբ խաղաղ գործընթացի շարունակմանը», - նշված է հայտարարությունում։

ЕС призывает Азербайджан гарантировать свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору
Европейский союз по-прежнему обеспокоен тем, что продолжающееся нарушение свободы передвижения по Лачинскому коридору влияет на права человека в Нагорном Карабахе, в том числе права на здоровье, образование и питание.
«ЕС призывает власти Азербайджана и всех ответственных лиц гарантировать свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и выполнять решение Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года.
ЕС призывает Азербайджан и Армению продолжать диалог, в том числе на уровне глав государств. Мы рассчитываем на продолжение мирного процесса при поддержке председателя Европейского совета Шарля Мишеля», - отмечается в заявлении.