Արցախ տեղափոխվելուց ի վեր՝ ինձ անվերջ ոգեշնչում են այստեղ ապրող կանայք՝ իրենց ոգու ուժով․ Ռուբեն Վարդանյան
08/03/2023 12:02
Կանայք կյանքի խորհրդանիշ են: Նրանք կյանք են տալիս ու ապրեցնում ամենաբարդ իրավիճակներում: Նրանց մեջ անսահման ուժ ու կամք կա, որը հաճախ անտեսանելի է, օրվա խորհրդի կապակցությամբ գրել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
«Իրականում ես հիանում եմ հայ կանանց համառությամբ, ուժով, անսպառ նվիրումով ու բացառիկ սկզբունքայնությամբ: Այսօր՝ մեզ համար ստեղծված այս բարդ իրավիճակում, կանայք կողք կողքի կանգնած են տղամարդկանց հետ և պաշտպանում են մեր հայրենիքը, կյանքն ու արժանապատվությունը: Արցախ տեղափոխվելուց ի վեր՝ ինձ անվերջ ոգեշնչում են այստեղ ապրող կանայք՝ իրենց ոգու ուժով, դժվարություններին դիմակայելու կամքով, մեր հաղթանակի հանդեպ հավատով։ Նրանք համարձակություն ունեն պաշտպանելու իրենց իրավունքները և դրա համար օգտագործում են բոլոր լեգիտիմ միջոցները՝ դիմելով միջազգային կազմակերպություններին, բողոքի ցույցեր կազմակերպելով ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ և դրսևորելով իրենց հաստատակամությունը՝ մնալու Արցախում և պայքարելու մինչև վերջ։ Նրանք ամեն ինչ արեցին և շարունակում են անել, որպեսզի իրենց երեխաները շարունակեն ստանալ կրթություն անգամ անմարդկային շրջափակման պայմաններում։
Սիրելի´ կանայք, իսկապես հիացմունքի է արժանի, թե ինչպես դուք կարող եք միաժամանակ լինել այսքան ուժեղ, անկոտրում և դա համատեղել բացառիկ հմայքի ու կանացիության հետ: Մենք իսկապես պարտավոր ենք ամեն ինչ անել ձեզ անվտանգ, արժանապատիվ ու երջանիկ կյանք ապահովելու համար: Ամենաբարդ պահերին անգամ դրան հասնելու ուժն ու էներգիան մենք ստանում ենք ձեզանից:
Խոնարհումս հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր հերոսների մայրերին, քույրերին, կանանց ու դուստրերին: Մենք պարտավոր ենք կառուցել ապահով ու անվտանգ երկիր, որտեղ կանայք ամենաակտիվ մասնակցությունն ունեն հասարակական կյանքում և մեր ապագայի կերտման գործում», - գրել է նա։

Рубен Варданян: С тех пор, как я переехал в Арцах, меня не перестают вдохновлять здешние женщины – их сила духа, стойкость и вера в нашу победу
08/03/2023 13:13
Женщины – символ жизни. Они вдыхают жизнь и окрыляют в самых сложных ситуациях. Женщина – источник безграничной силы и стойкости, которые зачастую трудно разглядеть, написал в своем Telegram-канале бывший государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян по случаю 8 Марта – Международного женского дня.
«Я восхищаюсь упорством, силой, неисчерпаемой преданностью и исключительной принципиальностью армянских женщин. Сегодня, в этой сложной ситуации, женщины готовы встать плечом к плечу с мужчинами и защищать нашу родину, жизнь и достоинство. С тех пор, как я переехал в Арцах, меня не перестают вдохновлять здешние женщины: их сила духа, стойкость перед лицом вызовов и вера в нашу победу. Они имеют мужество отстаивать свои права и используют для этого все законные средства, обращаясь в международные организации, выходя на митинги протестов против азербайджанской агрессии, выказывая твёрдую решимость остаться в Арцахе и бороться до конца. Они сделали и продолжают делать все возможное, чтобы их дети продолжали учиться даже в условиях бесчеловечной блокады.
Милые женщины, поистине удивительно, как вам удается быть такими сильными и стойкими и в то же время обладать невероятным обаянием и женственностью. Мы просто обязаны сделать все возможное, чтобы обеспечить вам безопасную, достойную и счастливую жизнь. И в самые трудные минуты на пути к этой цели именно вы нам придаете силы и энергию.
Я преклоняюсь перед матерями, сестрами, женами и дочерьми наших героев, отдавших жизнь за родину. Мы обязаны построить безопасную и сильную страну, где женщины будут принимать самое активное участие в общественной жизни и в построении нашего будущего», - написал Варданян.