Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակված պահել Լաչինի միջանցքը․ Արարատ Միրզոյանը՝ Եգիպտոսի ԱԳ նախարարին
Արաբական պետությունների լիգայի խորհրդի՝ նախարարական նիստին հրավիրված ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 9-ին Կահիրեում հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիի հետ, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Եգիպտոսի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա հիմնված հարաբերությունների, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ: Երկուստեք համոզմունք է հայտնվել, որ հունվարին Եգիպտոսի նախագահի պատմական այցը Հայաստան նոր խթան կհանդիսանա երկկողմ համագործակցության ընդլայնման համար:
Արարատ Միրզոյանը և Սամեհ Շուքրին մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում երկու երկրների փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ: Այս առումով կարևորվել է հայ-եգիպտական միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ՝ 6-րդ նիստի անցկացումը և գործարար կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի:
Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերջին զարգացումները, տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելուն ուղղված հայկական կողմի ջանքերը և վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից լարվածության սրումը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակված պահել Լաչինի միջանցքը՝ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները:
Անդրադառնալով արաբական աշխարհի երկրների հետ Հայաստանի ավանդական բարեկամական հարաբերություններին՝ նախարար Միրզոյանն անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից կրոնական գործոնի շահարկումներն ու անհիմն փորձերը, որոնք նպատակ են հետապնդում կրոնական երանգ հաղորդել բացառապես քաղաքական ու հումանիտար խնդիրներին և մոլորեցնել միջազգային հանրությանը:
Երկուստեք ընդգծվել է տարածաշրջանի նկատմամբ միջազգային հանրության ուշադրության պահպանման և շահագրգիռ դերակատարների կառուցողական ներգրավածության կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը եգիպտացի գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը»,- նշված է ՀՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրությունում:

Азербайджан продолжает блокировать Лачинский коридор: Арарат Мирзоян – главе МИД Египта
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян, приглашенный на министерское заседание Совета Лиги арабских государств, 9 марта в Каире встретился с министром иностранных дел Египта Самехом Шукри.
Собеседники выразили удовлетворение двусторонними отношениями и политическим диалогом на высоком уровне, основанными на многовековой дружбе между армянским и египетским народами. Стороны выразили уверенность, что состоявшийся в январе текущего года исторический визит президента Египта в Армению станет новым импульсом для расширения двустороннего сотрудничества.
Арарат Мирзоян и Самех Шукри обменялись мнениями о перспективах сотрудничества двух стран в торгово-экономической в торгово-экономической сфере, в сфере информационных технологий, туризма и в других отраслях. В этой связи была отмечена важность проведения 6-го заседания армяно-египетской межправительственной комиссии и необходимость активизации деловых связей.
В ходе встречи были обсуждены вопросы международной и региональной безопасности и стабильности.
Министр Мирзоян представил коллеге последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, усилия армянской стороны, направленные на установление мира и стабильности в регионе, а также эскалацию напряженности в Нагорном Карабахе со стороны Азербайджана в последние дни. Глава МИД Армении подчеркнул, что Азербайджан продолжает блокировать Лачинский коридор, грубо нарушая обязательства, взятые на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Коснувшись традиционно дружественных отношений Армении со странами арабского мира, министр Мирзоян счел неприемлемыми спекуляции на религиозном факторе и необоснованные попытки Азербайджана, которые преследуют цель придать религиозный оттенок исключительно политическим и гуманитарным вопросам и ввести в заблуждение международную сообщество.
Обоюдно была подчеркнута важность сохранения внимания международного сообщества к региону и конструктивного участия заинтересованных субъектов.
Министр Мирзоян также представил египетскому коллеге процесс урегулирования отношений Армении и Турции.