Մեր անճարակությունը հոգնեցուցիչ է դաշնակիցների համար, ոգևորիչ՝ հակառակորդի, ծայրահեղ վտանգավոր՝ մեզ համար. Վահե Հովհաննիսյան
10/03/2023 11:35
«Ի՞նչ ենք անում մենք այսօր. «պեռաշկին» տվել ենք Նիկոլի ձեռքը, 3 միլիոնով շարվել հետևն ու ասում՝ մեզ նորից տար ողբերգության։ Ավելին, ազգովի քննարկում ենք հենց «պեռաշկին», ոչ թե՝ մեզ սպառնացող աղետը ու դրա կասեցումը։
Նոյեմբերի 9-ից հետո Ալիևը մի քանի անգամ փոխել է իր բանակցային տակտիկան, պահանջների նշաձողը, վեկտորը, հռետորաբանությունը։ Ալիևը իր՝ հաղթածի ու գրեթե ազգային հերոսի կարգավիճակում,  այնուհանդերձ, շատ ճկուն է եղել և, կախված միջազգային իրավիճակից, միջնորդների ինտենսիվությունից ու բովանդակությունից, մեր սխալներից, մի քանի անգամ էապես փոխվել է։
Մենք ոչ մի բան չենք փոխել ոչ մի հարթության մեջ։ 2021-ին մի անմիտ ընտրական պրոցես ենք ունեցել և առանց հասկանալու քվեարկել ենք հետագա պատերազմների և կորուստների օգտին՝ այն պատճառով , որ դա վաճառվել է «խաղաղություն» տոպրակի մեջ, թեպետ արդեն պարզ էր, որ այս իշխանությունը որևէ առնչություն չունի խաղաղության հետ և միայն պատերազմ է բերում։
Հիմա ո՞ր մեկս ենք քաղաքակրթական ավելի բարձր մակարդակում, ո՞ր պետությունն է ավելի լուրջ՝ մե՞նք, թե՞ Ադրբեջանը, սա է խնդիրը։ Մենք պետք է փոխվենք, որ փոխվի իրավիճակը։
Ալիևը փետրվարի 22-ին, ռուս-ուկրաինական պատերազմի նախօրեին, երբ ամբողջ աշխարհը Պուտինի դեմ էր, Մոսկվայում ստորագրում է ռուս-ադրբեջանական դաշնակցային համագործակցության պայմանագիր, հետո սեպարատ գազային պայմանագրեր ստորագրում Արևմուտքի հետ, դառնում Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հավատարիմ ընկերը, զուգահեռ՝ կոշտ կոնֆլիկտի մեջ մտնում Ֆրանսիայի հետ և այլն, և այլն։ Իսկ ի՞նչ ենք արել մենք։ Ոչ մի հետևություն, ոչ մի նոր գաղափար, ոչ մի նոր բովանդակություն, ոչ մի նոր առաջարկ, հետպատերազմյան վերականգնման ոչ մի բովանդակություն։ Միակ նոր բանը, որ արվել է, Ռուսաստանի հետ կտրուկ թշնամանալն էր, ինչը շեշտակի ուժեղացնում է Ադրբեջանին։
Մեր անճարակությունը հոգնեցուցիչ է դաշնակիցների համար, ոգևորիչ՝ հակառակորդի, ծայրահեղ վտանգավոր՝ մեզ համար։
Բոլոր գիտակից մարդիկ հիմա իրար հարցնում են՝ ի՞նչ անել։ Որպես առաջին քայլ՝ չվախենալ փոփոխություններից, նոր ձևաչափերից, նոր լիդերությունից, նոր գաղափարներից։ Չվախենալ՝ մասնակիցը դառնալ այդ ամենին, որ փոփոխությունը վերջապես գա»։

Наша беспомощность утомляет союзников, воодушевляет противников и крайне опасна для нас – Ваге Ованнисян
10/03/2023 15:22
Член Группы альтернативных проектов Ваге Ованнисян написал:
«Чем мы заняты сегодня? Дали ″перашки″ в руки Никола, 3 миллиона выстроились за ним и говорят, снова веди нас к трагедии. Более того, всей нацией обсуждаем именно ″перашки″, а не угрожающую нам катастрофу или ее предотвращение.
После 9 ноября Алиев несколько раз менял свою переговорную тактику, планку требований, вектор, риторику. Алиев – в статусе победителя и почти национального героя, но тем не менее, очень гибок и в зависимости от международной обстановки, интенсивности и содержания посредников, наших ошибок, несколько раз существенно изменился.
Мы ничего не изменили ни в одной плоскости. В 2021 году провели бессмысленный избирательный процесс и не понимая проголосовали в пользу дальнейших войн и потери, по той причине, что это было продано в упаковке ″мира″, хотя уже было ясно, что эта власть не имеет ничего общего с миром и приносит только войну.
Теперь, кто из нас находится на более высоком цивилизационном уровне, какое государство более серьезное – мы или Азербайджан? Проблема в этом. Мы должны изменится, чтобы ситуация изменилась.
Алиев 22 февраля, накануне начала российско-украинской войны, когда весь мир был против Путина, подписывает в Москве договор о российско-азербайджанском союзническом взаимодействии, затем подписывает сепаратные газовые соглашения с Западом, становится верным другом Урсулы фон дер Ляйен, и параллельно – вступает в жесткий конфликт с Францией и так далее. А что сделали мы? Никакого вывода, никакого нового предложения, никакого нового содержания, никакого послевоенного восстановления. Единственное новое, что было сделано, резкая вражда с Россией, что вдвойне усиливает Азербайджан.
Наша беспомощность утомляет союзников, воодушевляет противников и крайне опасна для нас.
Все сознательные люди сейчас спрашивают друг друга, что делать? В качестве первого шага – не бояться изменений, новых форматов, нового лидерства, новых идей. Не бояться стать участником всего этого, чтобы изменения, наконец, наступили».