Թագուհի Թովմասյանն ու ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատարն ընդգծել են՝ Հաագայի դատարանի որոշումն ունի պարտադիր ուժ և ստեղծում է միջազգային իրավական պարտավորություններ Ադրբեջանի համար
10/03/2023 10:03
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը հյուրընկալել է ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նիլս Սքոթին ու Համագործակցության և զարգացման ֆինանսների գծով խորհրդական Արևիկ Անափիոսյանին։
Քննարկման առանցքում 2023թ. փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանի հրապարակած որոշումն էր, որով Դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին՝ մինչև Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վերջնական որոշման կայացումը ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Ընդգծվել է, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ միջանկյալ միջոցների կիրառման որոշումն ունի պարտադիր ուժ և ստեղծում է միջազգային իրավական պարտավորություններ Ադրբեջանի համար։
«Ի հավելումն՝ շեշտել ենք, որ չնայած պարտադիր լինելուն՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը դեռևս չի իրականացվել Ադրբեջանի կողմից։
Անդրադարձ ենք կատարել նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի հետ համագործակցության զարգացմանը և ընդգծել Հանձնաժողովի գործունեության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման կարևորությունը», - հայտնել է Թովմասյանը:

Решение Международного суда ООН имеет обязательную силу и создает для Азербайджана международно-правовые обязательства – Тагуи Товмасян
10/03/2023 13:08
Председатель постоянной комиссии Национального Собрания по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян приняла и.о. Постоянного координатора ООН в Армении Нильса Скотта и советника по финансовому сотрудничеству и развитию Аревик Анапиосян, сообщает пресс-служба парламента.
В центре обсуждения – опубликованное 22 февраля 2023 года решение Международного суда ООН, которым Азербайджан обязывается принять все меры для обеспечения беспрепятственного передвижения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор до принятия окончательного решения по делу «Армения против Азербайджана».
Стороны подчеркнули, что решение Международного суда ООН о применении промежуточных мер имеет обязательную силу и создает для Азербайджана международно-правовые обязательства.
«Мы подчеркнули, что, несмотря на обязательность требования Международного суда, оно до сих пор не исполнено Азербайджаном», - добавила депутат.
Тагуи Товмасян коснулась также развития сотрудничества с офисом ООН в Армении и подчеркнула важность реализации совместных проектов в сферах деятельности комиссии.