Արցախի շրջափակումը ցույց տվեց, որ հայ մարդը գաղափարների շուրջ քննարկումներ ունենալու մեծ պահանջ ունի. Ռուբեն Վարդանյան
10/03/2023 15:34
Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի կարծիքով՝ Արցախի շրջափակումը ցույց տվեց, որ հայ մարդը գաղափարների շուրջ քննարկումներ ունենալու մեծ պահանջ ունի:
«Շրջափակումը ցույց տվեց, որ սուտ է, թե հայը միայն մտածում է՝ ինչպես իր փորը լցնի։ Հայն ունի մեծ պահանջ՝ գաղափարների շուրջ քննարկումներ ունենալու։ Նա պետք է հավատա, իսկ հավատալու համար պետք է իմանա, որ ինքը կարևոր է որպես անձ, հավատա ինքն իրեն, արդարությանը, առաջնորդներին, ղեկավարներին, ապագային, ինչը չես կարող անել՝ ուղղակի խանութներն ուտելիքներով լցնելով կամ խոսելով, թե ով ինչքան փող ունի», - «Ապագա հայկական» համաժողովի բացման ժամանակ ասաց Ռուբեն Վարդանյանը։
Նա ընդգծեց՝  կարևոր է գաղափարը, առանց դրա ոչինչ չի ստացվելու:
«Գաղափարը շատ կարևոր է։ Կարևոր պայքարներից մեկը, որ մենք ունենք և այդ պայքարը շարունակվում է ամեն օր Արցախում՝ այդ երկու ուղղությամբ է, մեկն ասում է՝ ով է հարց լուծում, փող աշխատում, անանաս ուտում, մյուսը՝ գաղափարի շուրջ պետք է միավորվենք։ Վստահ եմ՝ առանց գաղափարի ոչինչ չի ստացվի մեզ մոտ», - ընդգծեց Վարդանյանը։
Ռուբեն Վարդանյանը նշեց, որ կա պատասխանատվություն և՛ զոհված զինծառայողների, և՛ ներկայիս սերնդի առջև:
«Մենք նրանց պետք է փոխանցենք ոչ թե ավտոմեքենաներ ու տներ, այլ՝ արժանապատիվ, հայկական, ազգային արժեքներով կյանք», - հավելեց նա:

Блокада Арцаха показала, что у армян есть большая потребность в проведении обсуждений вокруг идей – Рубен Варданян
10/03/2023 16:45
Бывший государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян считает, что у армян есть большая потребность в проведении обсуждений вокруг идей.
«Блокада Арцаха показала: ложью является то, что армяне думают только о том, как набить себе желудок. У армян есть большая потребность в проведении обсуждений вокруг идей. Они должны верить, а для веры должен знать, что он важен как личность, должен верить в себя, в справедливость, лидеров, руководителей, верить в будущее, чего нельзя сделать, просто заполняя магазины продуктами или говоря о том, у кого сколько денег», - заявил на открытии первой Всеармянской гражданской ассамблеи Рубен Варданян.
Он отметил, что важна идея, без нее ничего не получится.
«Идея очень важна. Самая важная борьба, которую мы ведем, и эта борьба каждый день продолжается в Арцахе – в двух направлениях: один говорит – кто решает вопросы, зарабатывает деньги, ест ананасы, а другой – нужно объединиться вокруг идеи. Уверен, что без идеи ничего не получится», - подчеркнул Рубен Варданян.
Он отметил, что мы несем ответственность и перед погибшими военнослужащими, и перед нынешним поколением.
«Мы должны передать им не только дома, автомобили, но и жизнь, полную достойных армянских и национальных ценностей», - добавил он.