«Հրապարակ». Ինչու է Արայիկ Հարությունյանն ուզում օր առաջ նախագահի աթոռը փոխանցել ուրիշի
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նախօրեին տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հանդիպումը: Արայիկ Հարությունյանը մերձավորներին պատմել է, թե ինչ ծանր հանդիպում է եղել Փաշինյանի հետ, վերջինս կրկնել է պաշտոնական Բաքվի տեսակետը, որ, իր կարծիքով, Արցախը պետք է ինտեգրվի Ադրբեջանին, արցախցիները պետք է լեզու գտնեն ադրբեջանցիների հետ, ապրեն, որովհետև այլընտրանք չկա կամ կա` պատերազմի և 120 հազար արցախցու բնաջնջման տեսքով։ Եվ հուսադրել է, թե միջազգային հանրությունը խոստացել է Ադրբեջանի կազմում որոշակի կարգավիճակի, ինքնավարության ապահովում։ Արայիկ Հարությունյանը ծանր տրամադրությամբ և տպավորություններով է վերադարձել Արցախ ու նեղ շրջապատում ասել է, որ ինքն այլևս չի ուզում մնալ նախագահի պաշտոնում։
Ուշագրավ է, որ երեկ ԱՀ խորհրդարանի պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովը քննարկում էր սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը և դրական եզրակացություն տվեց։
Հիշեցնենք՝ փոփոխություններն առնչվում են ռազմական դրության ժամանակ նախագահի պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում ԱԺ-ի կողմից նախագահի ընտրության հնարավորությանը: ԱԺ-ն Արցախի նախագահ կընտրի` մինչև գործող նախագահի լիազորությունների ժամկետի ավարտը։ Իսկ Արցախում ռազմական դրություն է 1992 թվականից սկսած։ Քաղաքական շրջանակներում կարծում են, որ Հարությունյանն ուզում է օր առաջ նախագահի աթոռը փոխանցել ուրիշի»։

«Грапарак»: Почему Араик Арутюнян хочет как можно раньше передать кресло президента другому?
Газета «Грапарак» пишет, что накануне состоялась встреча Никола Пашиняна и президента Арцаха Араика Арутюняна.
«Араик Арутюнян рассказал своим близким, что встреча с Пашиняном была тяжелой: последний повторил точку зрения Баку, что, по его мнению, Арцах должен интегрироваться в Азербайджан, арцахцы должны найти язык с азербайджанцами, жить, поскольку другой альтернативы нет или есть – в виде войны и уничтожения 120 тысяч арцахцев. Он обнадёжил, что международное сообщество обещало определенный статус в составе Азербайджана, обеспечение самостоятельности. Араик Арутюнян вернулся в Арцах с тяжелым настроением и впечатлениями и сказал в близком кругу, что он больше не хочет оставаться на посту президента.
Примечательно, что что вчера постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсуждала проект поправок в Конституцию Арцаха, удостоив положительного заключения.
Напомним, изменения касаются выборов президента Национальным Собранием и особенности этих выборов в случае освобождения должности президента в военное время. Национальное Собрание изберет президента до завершения срока полномочий действующего президента. А в Арцахе военное положение, начиная с 1992 года. В политических кругах считают, что Арутюнян как можно раньше передать кресло президента другому», - пишет газета.