«Հրապարակ». Ինչ պատճառ ունի «Նոր Զովքի» նկատմամբ խիստ վերաբերմունքը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Շաբաթներ առաջ իրավապահների ուշադրության կենտրոնում հայտնված «Նոր Զովք» ՍՊԸ-ն, պարզվում է, միակը չէ, որն աշխատում է այդ սիստեմով։ Հիշեցնենք, որ փետրվարի 20-ին քննչականը պաշտոնական հաղորդագրությամբ հայտնեց, որ  «Նոր Զովք» ՍՊԸ-ն, կիրառելով ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի ծրագրի միջամտությամբ առևտուր իրականացնող գնորդներին տրամադրում է ֆիսկալ համար պարունակող ՀԴՄ կտրոններ, սակայն այդ կտրոններում արտացոլված գնումների դիմաց վճարվող գումարների մի մասի վերաբերյալ տեղեկատվությունը չի ուղարկում հարկային մարմին: Այսինքն՝ ընկերությունը թաքցրել է իրացման իրական շրջանառությունը և պետական բյուջե չի վճարել խոշոր չափերի հարկեր։ Իսկ ահա այդ ցանցի փոխտնօրեն Ռաֆայել Խաչատրյանը պարզաբանել էր, որ «քննչականի, օպերլիազորների և հատուկ ջոկատայինների ներխուժումը սուպերմարկետի մեր մասնաճյուղեր ապօրինի է և անգրագետ աշխատանք»։
Ոլորտի մեր աղբյուրը բացատրեց, որ այն, ինչ հայտնաբերվել է «Նոր Զովքում», առկա է բոլոր առևտրի կենտրոններում։ Աշխատում է հատուկ ծրագիր՝ երկու սերվերով, ՊԵԿ-ը տեղեկացվում է առևտրի միայն 20 տոկոսի մասին, 80 տոկոսը գնում է «սև դաշտ»։ Ուշագրավն այն է, որ այս ծրագրի իդեոլոգն ու հեղինակը հայտնի գործարար Սամվել Ալեքսանյանն է, ասում են` առաջինը նրա ցանցում է այս ծրագիրը ներդրվել, այդ ցանցի գրեթե բոլոր առևտրի կենտրոններն այդ ծրագրով են աշխատում: Մեր աղբյուրները պնդում են, որ Ալեքսանյանի ծրագրի մասին տեղյակ են նաև իշխանությունները, սակայն իրենց անտեղյակի տեղ են դնում և սրա մասին հիշում են, երբ հարկավոր է կոնկրետ տնտեսվարողի դեմ արշավ սկսել։
Պատմում են, որ «Նոր Զովքից» առաջ ՊԵԿ աշխատակիցները մտել են ՍԱՍ, սակայն այս ցանցի սեփականատերը կարողացել է լեզու գտել հարկայինի հետ և կլորիկ տուգանք վճարելով՝ ազատել է գլուխը։ «Նոր Զովքի» նկատմամբ նման խիստ վերաբերմունքն այլ պատճառներ ունի, այս ցանցն Ալեքսանյանի «Սիթիների» գլխավոր մրցակիցն է»։

«Грапарак»: В чем причина столь строго отношения к ООО «Нор Зовк»
Газета «Грапарак» пишет, что оказавшееся в центре внимания правоохранителей ООО «Нор Зовк», как выясняется, не единственная компания, работающая по этой системе.
Напомним, что 20 февраля Следственный комитет распространил официальное сообщение о том, что ООО «Нор Зовк», используя современные информационные технологии, путем вмешательства в компьютерную программу, управляющую выдачей кассовых чеков, предоставляет покупателям кассовые чеки с фискальным номером, однако информация о части выплаченных по этим чекам суммам не отправляется в налоговый орган. То есть компания скрыла реальные обороты продаж и не уплатила в государственный бюджет налоги в крупном размере. А заместитель директора этой сети супермаркетов Рафаел Хачатрян уточнил, что «проникновение сотрудников СК, оперуполномоченных и спецподразделения в наши филиалы было незаконным и безграмотной работой».
«Наш источник в этой сфере объяснил, что то, что обнаружено в ООО «Нор Зовк», есть во всех торговых центрах. Работает специальная программа, с двумя серверами, КГД информируется только о 20% торговли, 80% остаются в тени. Примечательно то, что идеолог и автор этой программы известный бизнесмен Самвел Алексанян, говорят, что эта программа впервые была внедрена в его сети, практически во всех торговых центрах этой сети работают по этой программе. Наши источники утверждают, что о программе Алексаняна знают также власти, однако прикидываются не знающими, и вспоминают об этом, когда нужно начать кампанию против конкретного хозяйствующего субъекта.
Рассказывают, что до сети супермаркетов «Нор Зовк» сотрудники КГД побывали в SAS, однако собственник этой сети смог найти язык с налоговиками и заплатил кругленькую сумму, чтобы избавиться от проблем. Подобное строгое отношение к ООО «Нор Зовк» имеет также другие причины, эта сеть – главный конкурент принадлежащей Алексаняну сети супермаркетов Yerevan City», - пишет газета.