«Քովիդի գործով» կալանավորվել է «Մեդլայն կլինիկ» ՍՊ ընկերության տնօրենը
Կալանավորվել է «Մեդլայն կլինիկ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Բաբկեն Շահումյանը, լուրն Aysor.am-ին հաստատեցին ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեից:
Երեկ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն խուզարկություն է իրականացրել Երևանի փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանի աշխատասենյակում, որը փոխնախարար էր Արսեն Թորոսյանի՝ Առողջապահության նախարար եղած ժամանակ։
Կկալանավորվի՞ արդյոք Սիմոնյանը. միջնորդության քննությունը տեղի կունենա այսօր:
Հակակոռուպցիոն կոմիտե էին հրավիրվել և հարցաքննվել ՀՀ առողջապահության նախարարության և կից ստորաբաժանումների բազմաթիվ աշխատակիցներ, որոնք նախկինում ներգրավված են եղել Covid համավարակի ժամանակ հիվանդների բուժման կազմակերպման և պետական միջոցների բաշխման գործընթացում։
Ավելի ուշ այս գործով Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտարարությամբ հանդես եկավ` ներկայացնելով մանրամասները: Ձերբակալվել էին 11 անձ, այդ թվում՝ Երևանի փոխքաղաքապետը. հափշտակվել է ավելի քան 119 միլիոն դրամ:
Չի բացառվում, որ նույն գործով մեղադրվողների շարքում կարող է հայտնվել այդ ժամանակ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը. Գլխավոր դատախազությունը կարող է միջնորդություն ներկայացնել ԱԺ՝ նրան անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցով։
Հիշեցնենք, որ Քովիդի ժամանակ արտակարգ դրություն սահմանվեց ՀՀ տարածքում. ՀՀ պարետ էր նշանակվել այն ժամանակ փոխվարչապետ, այժմ` Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:

Директор ООО «Медлайн клиник» арестован по «делу COVID»
Директор ООО «Медлайн клиник» Бабкен Шаумян арестован. Эту информацию Aysor.am подтвердили в Антикоррупционном комитете Армении.
Накануне Антикоррупционный комитет провел обыск в кабинете вице-мэра Еревана Геворка Симоняна, который занимал пост заместителем Арсена Торосяна, когда тот возглавлял министерство здравоохранения.
Будет ли арестован Симонян? Ходатайство о его аресте представлено в суд и будет рассмотрено сегодня.
Ранее в Антикоррупционный комитет были приглашены и допрошены многочисленные сотрудники министерства здравоохранения и подведомственных подразделений, которые в прошлом были вовлечены в процесс организации лечения больных и распределения государственных средств во время эпидемии COVID-19.
Позже Антикоррупционный комитет распространил сообщение, представив подробности. Задержаны 11 человек, в том числе вице-мэр Еревана: присвоено более 119 млн. драмов. Не исключается, что в числе обвиняемых по этому делу может оказаться также занимавший тогда должность министра здравоохранения Арсен Торосян. Генпрокуратура может представить в парламент ходатайство по вопросу лишения Торосяна депутатской неприкосновенности.